Geçtiğimiz günlerde başlayan poşete zam olacak mı tartışmalarında beklenen karar çıktı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre plastik poşetin fiyatı 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise geçtiğimiz günlerde poşetlerin bu yıl da 25 kuruş olacağını ifade ederek, "Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Altında hava puslu: İslam Memiş çok net gram altın rakamı verdi Altında hava puslu: İslam Memiş çok net gram altın rakamı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında poşet zammı kararı da yer aldı. Buna göre market alışverişlerinde kullanılan plastik poşet ücretleri, 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere adet başına 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıkarıldı.

Bakan zam yok demişti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gelecek yıl poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu. Bakan Kurum, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, "Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz" demişti. 

Federasyon 75 kuruş olmasını istemişti 

Poşet fiyatında artış talep eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, "75 kuruş bizim talebimiz. Poşet parası bizim kasamıza yüzde 100 girmiyor" şeklinde talepte bulunmuştu.