Zam bekleyen asgari ücretliye üzecek haber geldi. O isim sinyalini açık açık verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Mayıs ayında aylık enflasyon yüzde 3,37 olurken, yıllık bazda ise yüzde 75,45’e çıkarak tavan yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun Mayıs ayı itibariyle zirve yaptığını bu aydan sonra kademeli olarak düşeceğini belirtti.

Enflasyon verilenin açıklanmasıyla birlikte gözler Temmuz ayına çevrildi. Temmuz ayında memur ve emeklilere 6 aylık enflasyon farkı baz alınarak zam yapılacak.

Enflasyon nedeniyle maaşlar her kesim için yetersiz kalırken asgari ücretli çalışanlarda maaşlarında iyileştirme bekliyor. Sene başında yapılan yüzde 49 zam ile birlikte asgari ücret 11 bin 402 TL’den 17 bin 2 TL’ye yükseltildi.

Asgari ücrete zam yapılırken ara zam olamayacağını ve buna göre bir artış yapıldığı aktarılmıştı. Ancak yüksek enflasyonun yarattığı hayat pahalılığı karşısında asgari ücret mum gibi eridi.

Asgari ücretlilerin zam talebi sürerken Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Işıkhan’ın da bu konuda açıklama yaparak ara zam yapılmayacağını ifade etmişti.

HEP BİRLİKTE BEDEL ÖDEYECEĞİZ

Asgari ücret zammına ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe’den açıklama geldi. Gültepe, açlık sınırının altında kalan asgari ücrete ara zam yapılmaması gerektiğini savundu.

Milyonlarca asgari ücretli geçim sıkıntısı yaşamaya devam ederken Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, “ara zam olacağını düşünmüyorum ara zam olursa eski sarmala döneriz. 2-3 ay hep birlikte bir bedel ödeyerek bu sarmaldan kurtulmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

Ünlü zincir market nakit ödemeyi kaldırıyor mu? Sadece kart geçecek Ünlü zincir market nakit ödemeyi kaldırıyor mu? Sadece kart geçecek

Kaynak: Bloomberg