Ekonomi gazetesi yazarlarından Dr. Şeref Oğuz, kendisine ulaşan asgari ücrette yapılacak zamma ilişkin kulis bilgilerini açıklayarak şu an üzerinde uğraşılan 4-5 çalışma olduğunu söyledi. Şeref Oğuz asgari ücrette yapılacak artış için tarih de verdi.

TÜRK-İŞ'in dün açıkladığı Nisan ayı rakamlarına göre 4 dört kişilik bir ailenin aylık beslenme ihtiyacını karşılamak için gereken tutar 17.725 liraya çıkarak asgari ücretin üzerine çıktı.

2-001.jpg

Diğer yandan temel gıda harcamalarına eklenen barınma, sağlık, ulaşım gibi harcamalar eklendiğinde yoksulluk sınırı, 57.736 lira olarak hesaplandı. Son açıklanan açlık sınırının asgari ücretin üzerine çıktığını vurgulayan Şeref Oğuz, hükümetin asgari ücrete zam yapmak zorunda olduğunu diye getirdi.

9.jpg

Hükümet yerel seçimlerde halktan uyarı aldığını söyleyen Şeref Oğuz, vatandaşların oylarının 2028 yılına kadar oylarının eriyeceğini belirterek AKP'nin tabanını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Şeref Oğuz halktan gelecek tepki üzerine hükümetin asgari ücrete zam yapmak zorunda kalacağını dile getirdi.

"KARARI ŞİMŞEK DEĞİL ERDOĞAN VERİR"

Asgari ücrette karar Şimşek'in değil Erdoğan'ın uhdesinde

Asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklamalarına ilişkin de konuşan Şeref Oğuz her ne kadar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücret zammına karşı çıksa da son kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait olacağını hatırlattı.

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ BAZ ETSİNİN ARDINDAN EYLÜL GİBİ OLACAK

Hükümetin masasında asgari ücret zammı ile ilgili 4-5 farklı çalışma oldunu söyleyen Şeref Oğuz, asgari ücret zammının üçüncü çeyrekte olabileceğini, en geç Eylül ayında yapılacağını savundu.

Kulis bilgilerine ulaştığını söyleyen Şeref Oğuz, yapılan hesaplamalarda baz etkisiyle enflasyonun 20-22 puan düşeceğinin öngörüldüğü dile getirdi ve "Eylül'de asgari ücrette düzenleme yapacaklar" dedi.

Tüketiciler yenilenmiş 2. el teknolojik ürünlere yöneliyor Tüketiciler yenilenmiş 2. el teknolojik ürünlere yöneliyor
Editör: Süper Kanal TV