Milyonlarca vatandaş asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyor ve “Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi” diye soruyor. Yeni bir gelişmeyle yılın yarısından sonra bir karar alınıp alınmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz ay asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşa kötü haber verilmiş, ara zam olmayacak denmişti. Açıklama devlet kanadından gelmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun yaz aylarında düşeceğini dile getirmiş, asgari ücret için herhangi bir ara zam kararının olmadığını vurgulamıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da konuyla ilgili açıklama yaparak Bakan Şimşek’in sözlerini hatırlatmış, asgari ücret kararının geçen yıldan 1 yıl olarak belirlediklerini ve kararda herhangi bir değişiklik olmayacağını sözlerine eklemişti. Ancak beklentiler durulmadı. Enflasyon bazlı erimenin gerçekleşeceğinden korkan vatandaşlar için Erdoğan’dan yeni bir açıklama geldi.

AB yönetiminden Schengen vize ücretlerine zam AB yönetiminden Schengen vize ücretlerine zam

Bakanlardan gelen açıklamalar, dar gelirli vatandaşları endişelendirdi. 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücretin nisan ayında erimeye başlaması nedeniyle, yılın yarısından sonra daha fazla eriyeceğini düşünen vatandaş, karalar bağlamıştı.

Tüm bu gelişmelerin üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan asgari ücret tartışmaları hakkında yeni bir mesaj geldi.

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklentiler üzerine son noktayı koyacak açıklamalarda bulundu. Kalıcı refah artışına işaret eden Erdoğan, önemli detaylar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret üzerine açıklamalar yaparken asgari ücrete zam yapılmayacağını açıkça söylemedi fakat “geçici rahatlama” sinyalini vererek refah artışına değindi.

Enflasyonda görülen erimenin aylık bazda düşüş yakalamasına rağmen yıllık bazda enflasyon oranının yüzde 70’e çıkması vatandaşın alım gücünü aşağı çekti. Bu sebeple ara zam beklentisi içerisine giren vatandaş gözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına çevirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun gerilemesiyle vatandaşın satın alma gücünün artacağını, devlet olarak hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısını çözmek adına gerekli adımları attıklarını vurguladı. Doğru politika uygulayarak enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, “Bunu daha önce yaptık, inşallah yine başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim amacımız geçici rahatlamalarla sorunu ötelemek değil, 85 milyonun tamamı için kalıcı refah artışını sağlamaktır. Seçim döneminde popülizme meyletmeyerek ekonomi politikamıza olan güvenimizi ortaya koyduk. Bundan geriye dönüş olmayacaktır. Hedeflerimize ulaşmak için para, maliye ve gelirler politikalarımızı ahenk içinde yürütüyoruz. Verimliliği artırmak ve ekonomimizi daha rekabetçi kılmak için yapısal reformlara hız kazandıracağız” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi