Ücretsiz uygulama yarından itibaren başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun duyurusuyla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Mayıs Perşembe günü itibarıyla ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlatıyor.

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) kaynaklı kanser vakalarının artış gösterdiği bir dönemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu adımı önemli bir müjde olarak karşılandı.

Uzmanlar, HPV'ye karşı en etkili korumanın aşı olduğunu belirtirken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun duyurusuyla aşının ücretsiz olarak sunulacağı açıklandı.

c4c6f5bab6c8bc7e996d6a47d74111c263274d009e74dab7683f27e9fee4a267.jpgİmamoğlu'nun verdiği bilgilere göre:

Ücretsiz HPV aşı uygulaması 16 Mayıs'tan itibaren başlıyor ve ilk etapta İstanbul'da ikamet eden 9-26 yaş aralığındaki sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bireylere yönelik olacak.

Aşılar, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren belirlenen merkezlerde yapılacak. Bu merkezler arasında Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp Merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezleri bulunuyor.

Aşılama süreci, 9-15 yaş arası bireyler için iki doz, 15 yaş üzeri bireyler için üç doz şeklinde olacak. Aşılamanın ardından belirli aralıklarla diğer dozların da yapılması gerekecek.

16 Mayıs'tan itibaren başlayacak aşı uygulamasından faydalanmak isteyen 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri, ücretsiz HPV aşısı için başvurularını https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ adresinden yapabilecekler.

İBB'DEN SONRA BURSA DA UYGULAR MI?

Türkiye'de ulusal aşı takviminde yer almayan ve ücretsiz olması konusu gündemde olan HPV aşısı konusunda Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek adım beklenirken milyonlarca kadının ulaşabilmesinin neredeyse lüks olduğu HPV aşısı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin attığı adımın örnek olması bekleniyor. HPV aşısı İstanbul'un ardından Bursa'da da ücretsiz olarak uygulanmaya başlanır mı?

HPV NEDİR?

Tansiyon kontrolüne 6 'doğal' öneri Tansiyon kontrolüne 6 'doğal' öneri

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) insandan insana bulaşan bir virüstür. HPV virüsü deri ve mukoza zarlarını etkileyen birden fazla virüs türünden oluşan bir ailedir. HPV'nin çeşitli varyasyonları vardır ve bazıları enfeksiyonlara sebep olabilirken, bazıları ise hiçbir şikayete neden olmayabilir. En yaygın belirtisi genital bölgede oluşan siğillerdir. Bununla birlikte bazı türleri ciddi anlamda kanserojen olup, özellikle kadınlarda rahim ağzı gibi kanser türlerinin en önde gelen sebebidir.Ayrıca anüs kanserine, erkeklerde penis kanserlerine sebep olabilmektedir. Hatta yapılan çalışmalarda sebep olduğu kanser türlerinin genital bölge ile sınırlı kalmadığı; baş ve boyun kanserleri ile boğaz kanserine de yol açabildiği gözlenmektedir.

NASIL BULAŞIR?

*Cinsel Temas: Cinsel yolla bulaşan HPV tipleri genellikle cinsel temas sırasında bulaşır. Virüs, cinsel organların derisi veya mukoz membranları yoluyla temasla geçer. Cinsel ilişki sırasında deri teması, HPV'nin yayılmasına neden olabilir.

*Cilt Teması: HPV'nin bazı tipleri, cilt teması yoluyla bulaşabilir. Bu, özellikle genital bölge dışındaki ciltte meydana gelen siğillerle ilişkilidir. Siğillerin olduğu bölgelere dokunmak veya temas etmek, virüsün bulaşmasına yol açabilir.

*Doğum Sırasında: Bir HPV taşıyıcısı anne, doğum sırasında virüsü bebeğine geçirebilir. Bu durum genellikle doğum kanalındaki enfekte dokuların bebeğin gözleri, ağızı, boğazı veya cildiyle temas etmesi sonucunda gerçekleşir.

*Cinsel Siğiller: HPV'nin düşük riskli tipleri cinsel siğillere neden olabilir. Cinsel siğillerin olduğu bölgelere dokunmak, virüsün bulaşmasına sebep olabilir.

*Kişisel Temas ve Ortak Kullanım: HPV'nin bulaşma riski, kişisel temas ve ortak kullanılan eşyalar yoluyla minimaldir. Ancak, bu yollarla bulaşma olasılığı sıfır değildir.

Kaynak: Haber Merkezi