Dış ticaret endeksi Nisan'da azaldı Dış ticaret endeksi Nisan'da azaldı

ABD'de bugün açıklanan açık iş sayısı ve fabrika siparişlerinin beklentilerin altında kalması, resesyon endişelerinde artışla birlikte ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkı para politikası konusunda elini zorlaştırırken, petrol fiyatlarındaki artış da enflasyonla ilgili endişelerin artmasına neden oldu. Hem resesyon hem de enflasyon kaygılarındaki artış ise altın fiyatlarını destekledi.

ONS SON 1 YILIN ZİRVESİNDE

ABD'de açıklanan veriler altın fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden oldu. Ons altın fiyatı, yüzde 2'ye yakın artışla 2 bin 25 dolara kadar yükseldi. Bu rakam, son 1 yılın zirvesi oldu.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI

Altının gram fiyatı, ons altın ve dolar kurunda yaşanan yükselişle 1.250 liraya kadar yükselerek tarihi rekorunu kırdı.

ANALİSTLER PETROL FİYATLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Analistler, dünya genelinde yavaşlayan ekonomik aktivite ve artan petrol fiyatlarının enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratabileceği endişesiyle varlık fiyatlarının yön bulmakta zorlandığını söyledi. Ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın merkez bankalarının enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu belirten analistler, buna karşın petrol fiyatlarındaki yükselişin, merkez bankalarını "şahin" kalmaya zorlayarak altının ons fiyatının baskılanmasına neden olabileceğini kaydetti.

FED'İN SON BİR KEZ DAHA FAİZ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek toplantıda yüzde 58 ihtimale 25 baz puan faiz arttıracağının öngörüldüğünü aktararak, son gelişmelerin ardından bu adımın Banka'nın son faiz artışı olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Editör: Süper Kanal TV