ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenenden iyi gelmesinin ardından altın ve gümüş sert düşüş yaşadı. Gram altın 1286 lira seviyelerinden 1253 lira seviyelerine kadar düştü. Peki bu dönemde en mantıklı yatırım aracı hangisi? Gram altın 1300 liranın üzerinde kalıcılık sağlar mı? 

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş şu ifadeleri kullandı: Fed'in faiz kararı sonrasında faiz artırım döngüsünün bittiğine yönelik sinyaller alınmış olsa da metinlerde faiz indirimine yönelik bir söylem de görülemedi. Veri odaklı ilerleneceği de yapılan söylemlerden biri oldu. Buna ek olarak Fed her ne kadar faiz indirimleri konusunda 2024 yılını işaret etse de piyasa fiyatlanması yıl sonuna kadar 80-100 baz puanı fiyatladı. Tüm bunlar altında katalist etkiler yaratırken buna bankacılık konusundaki stresin artması da eklendi. Gelinen bu noktada ons altında rekor seviyeleri gördük. Fed'e rağmen bu kadar iyimser olan piyasalar beklenti üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin etkisiyle sert geri çekildi. Yılın geri kalanında ise bu tarz sert volatil fiyat

GRAM ALTIN 1300 LİRANIN ÜZERİNDE KALICILIK SAĞLAR MI?

Artan belirsiz ortam tarih boyunca güven liman algısı olan altını desteklemiştir. Ons altın global belirsizliklerden beslenirken gram altın ise ülkemizdeki belirsizliklerden beslenmeye devam ediyor. Yaklaşan seçimlerle birlikte yabancı kurumlardan gelen raporların artması da altın üzerindeki talebi artırdığı görüşündeyiz. Gram altında teknik seviyelere baktığımızda 1250 desteği haftalık bazda korunduğu sürece 1300 ve 1570 dirençleri hedeflenebilir.

DOLARIN KÜRESEL ÇAPTA SEYRİ NE OLUR?

Dış ticaret endeksi Nisan'da azaldı Dış ticaret endeksi Nisan'da azaldı

Döviz kurları 'Kur Korumalı Mevduat' ile bir miktar stabil seyrini koruyor. Yurt dışından gelen raporları incelediğimizde adil bir değerde olmadığını da söyleyebiliriz. KKM'nin varlığı kurları global etkilerden koruduğu görüşündeyiz. Seçimler sonrasında uygulanacak para politikası çerçevesinde kurlar tekrar bir fiyatlama içerisine gireceğini düşünüyoruz.

EN MANTIKLI YATIRIM ARACI HANGİSİ?

Kısa vadede yatırım aslında yatırımcıların risk algısına göre değişen bir soru olma niteliği taşıyor. Risk almak istemeyen yatırımcılar dolar ve dolara dayalı yatırım ürünleri, altın ve altına dayalı yatırım ürünleri veya KKM'den yana tercihlerini kullanabilir. Uzun vadede ise eurobondlar düşünülebilir. Hisse senetleri açısından baktığımızda ise olası yabancı yatırımcı ilgisi için bankacılık sektör hisseleri, küresel trende baktığımızda otomotiv ve şarj istasyonu yatırımı yapan şirketler ön plana çıkabilir."

hareketlerinin belirsizlikler ekseninde devam edeceği görüşündeyiz.

Editör: Süper Kanal TV