Merkez bankalarının yılın ilk çeyreğinde altın alımlarını artırması dikkat çekti. Türkiye, Çin, Hindistan ve Kazakistan’ın başını çektiği 10 merkez bankası, toplamda 24 milyar dolarlık altın alımı ile bir rekora imza attı. En çok altın ithal eden ülke ise Türkiye oldu.

altin2.jpg

Ülkelerinde dolara bağımlılığı azaltmak isteyen merkez bankaları, altın alımına ağırlık verdi. Dünya Altın Konseyi'nin (WGC) son açıklamasına göre 2024'ün ilk 4 ayında 10 ülkenin merkez bankası, 24 milyar dolar değerinde 290 ton altın aldı. Böylece 24 yıllık altın ithalatı rekoru kırıldı.

TÜRKİYE EN ÇOK ALTIN ALAN ÜLKE OLDU

10 ülkenin aldığı 290 ton altın alımında Türkiye Merkez Bankası zirveye oturdu. Türkiye Merkez Bankası rezervine 30 ton altın ekledi. Türkiye'nin ardından en çok altın alan ülkeler Çin, Hindistan ve Kazakistan oldu.

altinkuyum2.jpg

Türkiye'nin başı çektiği altınları dünya genelindeki merkez bankalarının altına olan güveninin ve dolara olan bağımlılıklarını azaltma çabalarının bir göstergesi olarak kabul edildi. Türkiye, yılın ilk çeyreğinde yaptığı 30 tonluk altın alımı ise dikkat çekti.

YÜKSELİŞ TRENDİ ALIM YAPACAKLARIN İŞTAHINI ARTIYOR

Elektriğe zam geliyor tarih belli oldu! Elektriğe zam geliyor tarih belli oldu!

Merkez Bankaların yüklü altın alımları ise altın piyasasında fiyatların daha da yükselmesine neden olmaya başladı. Piyasa uzmanları ise altının bu nedenle yeni rekorlar karabileceğini, bu yüzden birikim yapmak isteyenlerin alım yönünde davranabileceği görüşlerini aktarıyor.

Kaynak: KARAR