Festivalde dereceye giren öğrencilere ziyaret Festivalde dereceye giren öğrencilere ziyaret

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği İnegöl Şubesi Liseler Komisyon Teşkilat Başkanı Ahmet Karaca şunları söyledi   Sınava giren binlerce genç, Ahmet Cevdet Paşa’nın Son Peygamber Hz. Muhammed(s.a.) isimli kitabından çoktan seçmeli 80 soruda ter döktü. Yarışmaya katılan gençler, 120 dakika süren sınav ile Peygamber Efendimizi daha iyi tanımış olmanın heyecanını yaşadı ve gençleri Siyer-i Nebi Heyecanı sardı.
Liseli öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Siyer-i Nebi yarışması İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Yenice 19 Mayıs Lisesi’nde olmak üzere 2 noktada yapıldı. Yarışmaya katılımın Fen Liselerinden Meslek Liselerine kadar her liseden olması Hz. Muhammed (sav)’ın hayatının öğrenilmesi çabalarına önemli bir göstergedir. Sınavın değerlendirilmesinden sonra dereceye giren öğrenciler 31 Aralık Cumartesi gecesi 5. Mevsim Kültür Merkezi konferans salonunda yapılacak olan Mekke’nin Fethi programında ödüllendirilecek. Ulusal çapta organize edilen bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol ile gerçekleştirildi. Kur’an ahlakı ile ahlaklanan Peygamber’in hayatını okuyan liseli öğrenciler kendilerinden emin bir şekilde girdi.
Türkiye geneli yapılan yarışmanın sonucunda Türkiye 1. olan liseli gencimize 10.000, 2.’ye 8.000, 3.’ye 7.000, 4.’ye 6.000, 5.’ye 5.000 tl ödül verilecektir. Yarışmada Bursa 1.si ise 4.000, 2.’ye 3.000, 3.’ye 2.000, 4. 5.’ye de kitap ve dergi seti ile ödüllendirilecektir.
“Siyer-i Nebi Yarışması kaybedeni olmayan bir yarışmadır. Gençlerin yarışmada temel metin olan Ayetler ve Hadislerle Peygamberimizin Hayatı kitabını okumaları bile çok önemli bir kazanımdır. Efendimiz(sas)’in hayatından küçücük kesitlerin öğrenilmesi, bir sözünün hafızalarda kalması belki bir gencin geleceğini şekillendirecektir. Bir gencin  “insanların en hayırlısının insanlar için faydalı olan kişi olduğuna” inanması herkesin kazanmasına yol açacaktır."