Piyasada dolar 32,20 Türk Lirası civarında işlem görürken döviz yatırımcıları ise yıl sonunda doların kaç lira olacağını merak ediyor.

ATM'lerde günlük para çekme limitleri değişecek! ATM'lerde günlük para çekme limitleri değişecek!

Türkiye Merkez Bankası’nın yaptığı tahminine göre 1 Dolar yıl sonunda 40 lira olacak.

Doların yıl sonu tahminiyle ilgili yabancı bankalardan ardı ardına açıklamalar geliyor.

En son Amerika’nın ünlü markası Bank of America tahminini paylaştı. Banka, doların yol sonunda 38- 40 seviyesine çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Dev banka ‘İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in’ başlığını verdiği bir rapor yayımladı. Raporda diğer yandan parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşüne de yer verildi.

Banka Türk lirası ve TL cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve Türk Lirasındaki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olduğunu belirtti.

Raporda “Yerel seçimlerden sonra yurtiçi döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” ibarelerinin kullanıldığı raporda, “ Türk lirasının istikrara kavuşması durumunda dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir" görüşü paylaşıldı.

Kaynak: Haber Merkezi