Türk Devletleri Teşkilatı Bakanları 'Yuvarlak Masa'da buluştu Türk Devletleri Teşkilatı Bakanları 'Yuvarlak Masa'da buluştu

İşgalci İsrail rejimi bugün erken saatlerde Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin doğusuna tahliye emri verdi. İsrail bombardımanından kaçarak bölgeye sığınan sivillerden güneydeki Han Yunus kenti ve el-Mevasi bölgesine gitmesini isteyen İsrail’e tepkiler gecikmedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, “Esirlerin kurtarılması ve açlıktan ölmek üzere olan sivillere yardım sağlanması için ateşkes acildir” dedi. Borrell, İsrail'in Refah'a kara saldırısından vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, AB ve uluslararası toplumun böyle bir senaryoyu önlemek için harekete geçebileceğini ve harekete geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Borrell, X sosyal medya platformundaki bir gönderisinde, "İsrail'in Refah'taki sivillere tahliye emri en kötüsünün habercisi: daha fazla savaş ve kıtlık" paylaşımında bulundu.

26 AB ÜLKESİNDEN ORTAK BİLDİRİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, İsrail'in Refah'a saldırmasının “tamamıyla kabul edilemez” olacağını söyledi. AB'ye üye 26 ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya saldırıya devam etmemesi çağrısı yapılırken, bunun “zaten felaket olan insani durumu daha da kötüleştireceği” ifade edildi.

 

Editör: Süper Kanal TV