TOKİ 3. Etap hak sahipleri, hafta sonu bölgede bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Karşılarında bir muhatap bulamamaktan yakınan hak sahipleri, teslim tarihinin uzadığını ve evlerine yerleşemedikleri için şu an ki evlerinin sahipleri ile sürekli kavga halinde olduklarını belirtti. Hak sahiplerinden Fatma Temel isimli kişi, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Benime ev sahibim beni yaka paça polis arkadaşlarımız ile beraber sokağa attılar. Ben ağustos ayından beri yurtta kalıyorum. Ben şimdi nereden geliyorum biliyor musunuz? Yeminler olsun oğlumu yurda yerleştirdim. Çünkü sokakta benim oğlum” dedi.

Daha önce ağustos ayında evlerin teslim edileceğine dair verilen bilgiler ışığında ev sahiplerine ağustos ayında evden çıkacaklarını belirten TOKİ 3. Etap hak sahipleri, ev sahiplerinin zulmüne maruz kalıyor.

Birçok hak sahibi, kiracı olması nedeni ile TOKİ’nin henüz evlerini teslim etmemesinden dolayı zor günler geçiriyor.

Kira fiyatlarının ev sahipleri tarafından arttırılması ve aynı zamanda bir yandan da TOKİ için aylık ücretlerini yatıran vatandaşlar, ekonomik olarak da kıskaca alındı. 

Yaşanan bu sıkıntıların ardından TOKİ 3. Etap hak sahipleri bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalıştı. Kendilerine açıklanan tarihin ardından, gelinen süreçte hala evlerinin teslim edilmediğini belirten vatandaşlar, TOKİ’nin açıklama yapması gerektiğini, en azından kendilerine teslim edilecek olan tarihi bildirmeleri gerektiğini belirtti.

3. Etap mevkiinde bir araya gelen vatandaş, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından tek tek açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları en dikkat çeken vatandaşlardan Fatma Temel, şu ifadeleri kullandı:

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olacak En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olacak

“Ağustos’ta teslim olacaktı bizim evlerimiz arkadaşlar biliyorsunuz. Benime ev sahibim beni yaka paça polis arkadaşlarımız ile beraber sokağa attılar. Ben ağustos ayından beri yurtta kalıyorum. Ben şimdi nereden geliyorum biliyor musunuz? Yeminler olsun oğlumu yurda yerleştirdim. Çünkü sokakta benim oğlum. Ben hem ev ödüyorum hem de iki tane yurt parası ödüyorum. Çalışıyorum ama yetiremiyorum. Kime duyurayım, ben her yere yazdım. Sokaktayız oğlumla aylardır, neden sahip çıkıyor kimse bize. Neden polisle beraber biz sokağa atıldık. Burada görevli arkadaş kim var? Kim anlatacak bizlere evlerin durumunu? Biri bana çıkıp, ‘Gel kızım senin evin şu, şu tarihte sen gireceksin evine’ desin. Allah’a kaldı işimiz. Ben şimdi İmam Hatip Yurdu’na çocuğumu yerleştirip buraya geldim. Lütfen bir tane görevli çıkıp bize desin ki; senin evini şu tarihte teslim ediyoruz. Ödüyorsun, zorluk çekiyorsun hakkını helal et desin, bende ona hakkımı helal edeyim. Biz kimseye ses duyuramıyoruz. Tamam makineler gitsin deprem bölgesine. Biz kaç yüz tane deprem bölgesinden aile getirdik. Bize bunları teslim edin, o aileler de evlerine yerleşsin. Onlara da destek olalım o zaman. ‘Onlar o durumdayken, kendinizi mi düşünüyorsunuz’ diye arkadaşlar var. Ben onları görüyorum”

Diğer bir vatandaş ise kira ve TOKİ ödemelerinden dolayı sıkıntılar çektiğini belirtti. Emekli maaşı ile hem kira hem de TOKİ ödemelerinden dolayı zorlandıklarını belirten vatandaşlar, bu konuda yardım beklediklerini ifade etti.