Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde, seçim yayınlarına ilişkin düzenlemeler hakkında bir bildiri yayınladı. Bildiride, siyasi partilerin ve adayların medya aracılığıyla yapacakları seçim propagandalarına yönelik kuralların Yüksek Seçim Kurulu tarafından saptanıp kamuoyuna duyurulduğu ifade edildi. Ayrıca, bazı yayın organlarının bu kurallara uymadığının RTÜK'ün denetimleri sonucunda tespit edildiği vurgulandı.

Anayasa Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı'na ziyaret Anayasa Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı'na ziyaret

350961.jpg

RTÜK'ÜN AÇIKLAMASINDA BELİRTİLEN HUSUSLAR BU ŞEKİLDEDİR:

"Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar, 30 Mart 2024 saat 18.00'e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerdir. Medya hizmet sağlayıcılarının 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59'a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde ise yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve bunların herhangi bir surette dağıtılması yasaktır. Ayrıca, seçim gününe kadar yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması çok önemlidir.

Editör: Süper Kanal TV