Tüketici ve üretici enflasyonu, baz etkisiyle gerilemeye başladı. Tüketici enflasyonu, kasım ayında yüzde 84,39'a gerilerken; üretici enflasyonu ise baz etkisiyle ciddi bir düşüş yaşayarak yüzde 136,02 seviyesinde gerçekleşti.

Ancak fiyatların artış hızı anlamına gelen enflasyondaki düşüş, hayat pahalılığının gerileyeceği anlamına gelmiyor.  Ekonomi gazetesi yazarı Şeref Oğuz, bugünkü yazısında 2023 yılının hayat pahalılığı konusunda neler getirebileceğini inceledi. Oğuz, şunları belirtti:

EYT düzenlemesi Meclis'te EYT düzenlemesi Meclis'te

"Cumhuriyet’in 100’üncü yılının ekonomideki ana hikâyesi yıl başlamadan belli oldu. Baz etkisi ile gerileyecek olan enflasyon, ekonomiler için adeta başarı hikâyesiymiş gibi lanse edilecek. Oysaki sadece enflasyon gerileyecek, hayat pahalılığı varlığını sürdürecek, ortadan kalkmayacak.

Peki, neler yaşanacak? Bildiğimiz ekonomik seyirlerin bir yenisi olacak. Enflasyon %80’lerden %40’lara evirilirken bunu uygulanan ekonomik modeldeki “başarı hikâyelerimize” bağlayacağız. Ancak alım gücümüzdeki düşüş, yükselişe geçmeyecek. Hayat pahalılığı ile mücadele ederken yükselen fiyatların peşinden koşacağız.

Gelecek yıl kime ne vaad ediyor?

2023 yılı zenginlere zenginliklerini katlama, orta gelirliye hayat mücadelesi, dar gelirliye sınırda yaşama vaat ediyor.

Ücretli; maaşı arttı sanacak; Ücretlilerin maaşları artacak ancak iki yakalarını bir araya getiremeyecekler."