İnegöl’de 1865 yılında Demircizade Hacı İbrahim Ağa hayrına inşa edilen ve 1903 yılında ise bakımı ve onarım çalışması yapılan tarihi çeşme, bakımsızlıktan dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Su haznesine çöp atılan tarihi çeşme, İnegöl Belediyesi’nin çalışması ile yeniden ayağa kaldırılacak.

Yenice Mahallesi Demircizade Sokak üzerinde bulunan ve 1865 yılında yapılan tarihi çeşme, yok olmaya yüz tuttu. Su haznesine çöplerin atıldığı ve içler acısı bir görüntüye bürünen tarihi çeşmeyi gören vatandaşlar ise duruma tepki gösteriyor.

1903 Yılında bakım ve onarım çalışmasının ardından İnegöllülerin hizmetine tekrar açılan tarihi çeşme, geldiğimiz süreçte su akmaz hale geldi.

KİTABESİ HALA ÜZERİNDE

Öte yandan tarihi çeşmenin üzerindeki kabartmalı kitabe hala sağlam bir şekilde duruyor. Osmanlı İmparatorluğu yazısı ile 1865 yılında Demircizade Hacı İbrahim Ağa hayrına inşa edildiği yazılan kitabeyi gören vatandaşlar ilgili kurumların harekete geçmesini istemişti. 

HERGÜN BİRÇOK VATANDAŞ ÖNÜNDEN GEÇİYOR
Öte yandan akmayan tarihi çeşmenin önünden her gün binlerce İnegöllü geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu yazısı kitabenin yazılmasından dolayı birçok vatandaş, tarihi çeşme olduğunu anlayamazken, bazı vatandaşlar ise durumu araştırarak çeşmenin yaklaşık 150 yıllık olduğuna şahitlik etti.

Korolardan Huzur Evi Sakinlerine Özel Konser Korolardan Huzur Evi Sakinlerine Özel Konser

İNEGÖL BELEDİYESİ PLANLAMASINI YAPTI
Öte yandan tarihi cami için İnegöl Belediyesi’nin aylar öncesinde çalışmalar gerçekleştirdiği öğrenildi. Yapılan çalışmaların onaylanması ile tarihi çeşme yeniden ayağa kaldırılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, şu ifadeleri kullandı:

“İnegöl’de sadece bu çeşme değil farklı bir noktadaki çeşme ile ilgili de çalışmalarımız var. Bu çalışmaların yazışmaları uzun sürüyor ama bizler üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Kısa zaman sonra bu tarihi çeşmelerimizi ayağa kaldıracağız inşallah. Vatandaşlarımızın yapmış olduğumuz çalışmalardan haberi olmayabilir. Onlarında titizlikle bu konuları irdelediğimizi bilmelerini istiyorum. Sadece çeşmelerle ilgili de değil, İnegöl’deki türbelere de el atıyoruz. Türbelerle ilgili de önemli çalışmalarımız var. Onları da önümüzdeki süreçte paylaşacağız.