Anayasa Mahkemesi, trafik sigortalarında milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren bir değişikliğe imza attı. Araç sahipliği değişikliklerinde sigorta süreçlerine dair düzenle iptal edildi. Karayolları Trafik Kanunu'nun 94. maddesiyle, aracın yeni sahibine geçişinin ardından sigortanın 15 gün daha devam etmesini sağlayan hükümler yürürlükten resmen kaldırıldı.

İhracatçıyı enflasyon vurdu! İhracatçıyı enflasyon vurdu!

15 GÜNLÜK SÜRE TAMAMEN İPTAL EDİLDİ

arac-sahipleri-dikkat-fiyatlar-guncellendi-iste-il-il-trafik-sigortasi-ucretleri-94vef2c2.jpg

Geçtiğimiz dönemde araç sahibinin aracını sattıktan sonra 15 gün içinde sigortacıya bu durumu bildirmesi gerekiyordu. Sigortacı, 15 gün içinde sözleşmeyi feshedebilme hakkına sahipti. Ancak fesih işlemi yapıldıktan sonra sigorta kapsamının 15 gün süreyle devam etmesi gerekiyordu. Yapılan flaş değişiklikle birlikte araç satışı sonrası 15 gün devam eden sigorta süresi iptal edildi.

Gazeteci Alican Uludağ'ın sosyal medya hesabı üzerinden yeni düzenlemenin detaylarını paylaştı. Uludağ’ın paylaşımı şu şekilde:

"Anayasa Mahkemesi, trafik sigortalarıyla ilgili önemli bir iptal kararına imza attı. Bir araç sahibi, aracını sattığı anda 15 gün içinde sigortacıya durumu bildirmek zorunda. İşte bu noktada sigortacı, sözleşmeyi durumun kendisine tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde feshedebiliyordu.

ekran-goruntusu-2024-03-05-102410-001.png

Ancak sigortanın, fesih tarihinden 15 gün sonrasına kadar geçerliliği devam ediyordu. Anayasa Mahkemesi, aracın satıldıktan sonra sigortanın 15 gün daha devam etmesini düzenleyen Karayolları Trafik Kanunu’nun 94. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarını iptal etti."

Editör: Süper Kanal TV