Resmi Gazete'de ilan edilen karara göre, artık gazetelerde resmi ilanların yayım ücreti, gazetelerin sayfa düzenlerini teşkil eden sütun boyundan 1 santimetrelik ölçüm ile elde edilen sütun-santim birimi esas alınacak ve hesap edilecek.

İnternet haber sitelerindeki ilanların ücreti ise 1 kutu alan olarak adlandırılan başka bir ölçüye göre belirlenecek. Bu ölçü, bir santimetre boy ve 3,4 santimetre en eşittir.

Yönetmelik ayrıca ilan metinlerinin yazım şekline de bazı kurallar getiriyor. İlan metinleri "Arial" yazı karakteri ile 10 punto büyüklüğünde yazılacak, 5 santimetrelik alanda en az 12 satır olacak, tek sütun ve bir kutu genişliği 3,4 santimetre olacak, ilan başlıkları ise 16 punto büyüklüğünde olacak. İlan başlığı ile ilan metni arasında 3 milimetre, ilan çerçevesi ile ilan metni arasında da 3 milimetre boşluk bırakılacak, ilan çerçevesinin kalınlığı 0,5 milimetre olacak, kelime aralarında ise bir boşluk karakteri kullanılacak.

5415645.jpg

YAYIM ÜCRETİ HAKKINDA

Yeni yılda resmi ilan ve reklam ücretleri değişecek. Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne göre, gazetelerin ve internet haber sitelerinin günlük fiili satış ortalamalarına göre farklı kategorilere ayrıldığı belirtildi.

Faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek? Faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

Buna göre, günlük fiili satış ortalaması 50 binin altında olan gazeteler ve 1-5. kategorideki internet haber siteleri için resmi ilanların bir santimetresinin tek sütunluk ve bir kutuluk yayım ücreti 140 lira olacak. Günlük fiili satış ortalaması 50 binin üzerinde olan gazeteler ve genel kategorideki internet haber siteleri için ise bu ücret 170 lira olacak. Bu ücretlere KDV dahil değil. Bu tarife 1 Ocak 2024'te başlayacak ve 15 Şubat 2023 tarihli 6805 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı iptal edilecek.