2023’ü geride bırakıp 2024’e geri sayım başlamışken milyonlarca araç sahiplerine yeni ek vergi şoku! Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahiplerinden yılda 1 kez 2 taksit şeklinde ödeniyordu ancak 6 Şubat depreminin ardından ek MTV ödemesi alınmıştı.

2/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 2

Ek MTV’den sonra araç sahiplerinden yeni bir vergi daha alınacak. Artan akaryakıt fiyatlarıyla birlikte 2024 yılında alınacak yeni vergi, araç sahiplerinin iyice belini bükecek.

3/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 3

Araç sahipleri, 2024 yılı itibariyle Karbon Vergisi (KAV) ödemek zorunda kalacak. Alınacak yeni vergi ile ilgili ayrıntılar da belli oldu. Orta Vadeli Program’da (OVP), Karbon Vergisi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

4/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 4

"Karbon vergisi niteliği taşıyan vergiler gözden geçirilecek ve tamamlayıcı karbon vergisi de dahil olmak üzere karbon fiyatlandırma araçlarının kalkınma ve yatırım ortamı üzerinde yol açacağı ekonomik ve sosyal etkiler belirlenecek. Enerji tüketiminde iklim değişikliği, verimliliğin artırılması, ve çevre kirliliğini en aza indirmek için yeni vergi uygulamaları yapılacaktır” açıklaması yer aldı.

5/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 5

Karbon ayak izine sahip ürünler için karbon emisyon rakamına göre vergi uygulayacak. Karbon vergisinden en çok etkilenecek sektörler şimdiden yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek çalışmalar yapmaya başladı.

6/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 6

Avrupa Birliği’nde uygulanacak yeni vergi, en fazla çimento, demir-çelik, seramik, cam ve plastik sanayi sektörünü etkileyeceği tahmin ediliyor. Karbon Vergisi, Türkiye’de üretilen ürünler ile birlikte ithal edilen ürünler için de alınacak.

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 7

KARBON VERGİSİ NEDİR?

Karbon Vergisi, sera gazı emisyonlarını en aza indirmek ve tüketim, üretim ya da ithalatta ortaya çıkan karbon dioksit emisyonlarının fazla olması sonucunda ekonomik olarak cezalandıran bir vergi olarak adlandırılır.

8/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 8

Çevreye verilen zararı azaltmak amacını taşıyan bu uygulama iklim değişikliği ile gündeme geldi. Yeni uygulamanın çevre dostu üretim ve tüketim alışkanlıklarını da düzenlemesi bekleniyor.

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 9

KARBON VERGİSİ NEYE GÖRE HESAPLANIR?

Doğal gaz, petrol, kömür, linyit ve tüm ürünlerin üretimi ile satışı sırasında meydana gelen sera gazı emisyonlarının oranına göre belirlenen Karbon Vergisi, ürünün karbon ayak izi ile orantılı olarak hesaplanır.

YSK açıkladı Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Yerel seçim yasakları nelerdir? YSK açıkladı Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Yerel seçim yasakları nelerdir?
10/10

Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku '2024'te ödemek zorundalar' 10

KARBON VERGİSİ ALAN ÜLKELER

1991 yılında ilk olarak bu vergiyi hayata geçiren ülke Finlandiya’dır. Daha sonra Avrupa Ülkeleri kendi arasında da bu vergi türünü onaylamıştır. Avrupa Birliği ülkeleri, Japonya, Birleşik Krallık, İsviçre, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda gibi ülkeler