Almanya bazı alanlarda kalifiye olmuş işçiler için kapılarını açtı. Üstelik az uz değil, binlerce işçi alımı yapılacak. Daha önce de çalıştıracak insan gücü bulamayan Almanya Türkiye'den binlerce işçi alımı yapmıştı. Ancak bu kez Almanya'da çalışacak kişilerde belli alanlarda uzmanlık aranıyor. Eğer bu konularda kalifiye iseniz Almanya'da 50 bin Euro maaş almanız hiç de zor değil.

isci.jpg

Gazze'deki soykırımda yeni gelişme! Hamas ve El Fetih... Gazze'deki soykırımda yeni gelişme! Hamas ve El Fetih...

İKİNCİ ALMANYA RÜYASI BAŞLIYOR

Milyonlarca gurbetçimizin çalıştığı Almanya yine işçi bulamama sorunu ile boğuşuyor. Çalıştıracak insan gücü bulamayan Almanya yeniden Türk işçi alımına başlıyor. Yıllık 50 bin Euro kazanabileceğiniz değişik kollardaki personel alımlarının detayları da belli oldu.

Türk işçilerinin bolluğu ile bilinen Almanya yeniden Türkiye'ye işçi göndermesi için talepte bulundu. İşçi açığı bulunan sektörleri belirleyen Almanya şartları sağlayan Türklere davet ederek iş verecek.

Türkiye'de iş bulamayan ya da çalıştığı halde geçinemeyen binlerce kişinin başına talih kuşu konacak. Elini çabuk tutan kişiler Almanya şartlarında çalışma imkanı bulacak. İkinci Almanya rüyası için bu kez isteyen her kişi başvuramayacak. Almanya kalifiye işçi aradığı sektörlere açıkladı.

euro.jpg

ALMANYA HANGİ İŞ KOLLARINDA İŞÇİ ALACAK

Almanya işçi açığı yaşanan sektörlerin başına sağlık sektörü, mühendislik ve yazım sektörlerini koydu. Bu alanlarda diplomanız varsa hayat sizin için daha kolay olabilecek.

Ayrıca çeşitli mağaza ve dükkanlarda çalıştırılmak üzere müşteri temsilcileri, iktisat ve işletmeci alınacak.

Diğer yandan Almanya çok sayıda kaynakçı, kaloriferci ve demirci ustası da alacak.

Almayı'nın işçi aradığı diğer sektörler arasında, nakliye ve taşımacılık, havacılık ve havaalanı elemanı, medya sektörü ve çeşitli hizmet sektörleri bulunuyor.

SİZİ ALMANYA’YA GÖTÜRECEK İŞE NASIL BAŞVURURSUNUZ?

Almanya toplu davet ya da herhangi bir sınav ya da eleme yapmayacağı için önce çalışacağınız işi bulmalısın. Yani önce Türkiye'deki gibi Almanya’da çalışacağınız işi bulmak size kalıyor. İnternet siteleri üzerinde sektörünüzde açılan iş ilanlarına başvurarak şirketlerle bağlantı kurmanız gerekiyor. İşe kabul onayı almanız halinde ise şirketin size bir davetiye göndererek ülkeye girişinizi sağlaması gerekiyor. Davet alan işçiler vize başvurunda bulunmalı ve vize tarihine kadar gerekli olan dil bilgisi durumu, mesleki yeterlilik sertifika ve diplomaları ve diğer istenen belgeleri hazır etmeli.