AFAD Deprem Dairesi'nin verilerine göre Malatya'da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür korkutan depreme ilişkin açıklamada bulundu.

Görür "Arkadaşlar, Salkonak-Yeşilyurt/Malatya'da 5,3 deprem oldu. Deprem DAF Zonunda. Muhtemelen 6 Şubat depremleri sonucu kırılmamış bir fay kesimi üzerinde. Biliyorsunuz, buralara önemli miktarda enerji transfer edildi. Geçmiş olsun, sevgiyle" dedi.

Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı

Prof. Dr. Okan Tüysüz de "Deprem olan Çelikhan Pütürge arasında 7 ve/veya üzeri bir deprem beklentisi olduğu doğru değildir, bu tür söylemlere inanmayınız. 4-4.5 civarı artçılar olabilir hasarlı ev varsa kontrol ettirmeden girmeyiniz. Geçmiş olsun." görüşünü dile getirdi.

Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş Malatya'ya ilişkin "Sincik'in yaklaşık 9 km kuzeyinde, DAFZ Erkenek segmenti üzerinde: 25.01.2024, 16.04 Mw=5.2 deprem oldu.

Prof. Dr. Ahmet Ercan da "Malatya'da M5,3'lük deprem Pütürge kolunun kırılmayan parçasında oldu. Şimdilik daha büyüğü olmayabilir. Artçılar sürecek." açıklamasında bulundu.24 Ocak 2020 depreminin artçı deprem bölgesi içinde yer alıyor... " ifadelerini kullandı.

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Malatya ve çevresinde 4'ü geçen depremler depremler olduğunda bölge halkının tedirgin olduğunu biliyorum" dedi. Ersoy, "Ki bu 5,2 en az 30 tane 4 büyüklüğünde hissedilmiştir. Doğu Anadolu fayının üzerinde olduğu için bunu büyük depremin artçısı olarak kabul edebiliriz. 5,2'den sonra birkaç tane art arda depremler olabilir. 4 büyüklüğünde 3 buçuk büyüklüğünde. Hasarlı binalardan uzak durmak gerekiyor. 6 Şubat'ta öyle büyük bir enerji ortaya çıktı ki daha artçı deprem sürecini bitirmedik" ifadelerini kullandı.