Kamuoyunun gündeminde olan kademeli emeklilik talebini köşesine taşıyan Milli Gazete yazarı Siyami Akyel, 1999 yılında vatandaşların elinden alınan emeklilik haklarıyla ilgili süreci anlattı.

Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı Resmi Gazete'de yayımlandı Kritik kurumlarda atamalar yapıldı

ERBAKAN 111 MİLLETVEKİLİYLE HAKSIZLIĞA KARŞI DURDU

Akyel yazısında emeklilikte yaş sınırının artırıldığı DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde söz konusu yasa çıkarılırken Necmettin Erbakan’ın Fazilet Partisi’nin başında 111 milletvekiliyle ortaya koyduğu karşı mücadeleyi de hatırlattı

İşte Akyel’in “Kademeli Emeklilik” başlıklı yazısındaki o bölüm

Emeklilikte yaş sınırı Bülent Ecevit’in başbakan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın başbakan yardımcısı olduğu DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde tekrar yükseltildi. 8 Eylül 1999 tarihinde yasalaşan kanun ile yaş sınırı erkeklerde 60, kadınlarda 58’e yükseltildi ve EYT mağduriyeti oluştu.
Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın lideri olduğu Fazilet Partisi, kanunun çıkmasına engel olmaya çalıştı ancak 111 milletvekiliyle yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için yasayı engelleyemedi. Yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

EMEKLİNİN YÜZÜNÜNÜ GÜLDÜREN TEK BAŞBAKAN

Millî Görüş’ün 90’lardaki temsilcisi Refah Partisi’nin hükümete gelmesiyle Türkiye’nin cehresi değişmişti; işçi, memur gibi emeklinin de yüzü gülmüştü. Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan 54. Hükümet döneminin ilk icraatlarından biri de emekliye yüzde 300'lere varan zam verilmesi olmuştu. Erbakan Hoca şuana kadar “Emeklinin yüzünü güldüren tek Başbakan” olarak hafızalarda yer edindi.