Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile emeklilere enflasyon farkının dışında yüzde 5'lik bir ek zam yapılacağını duyurmuştu. Yeni zamla birlikte en düşük emekli maaşı 7500 TL'den bin TL'ye yükseltilmiş olmuştu. Ancak Erdoğan ancak zamlı maaşların ne zaman ödeneceğini hakkında bir açıklama yapmamıştı.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak yüzde 5'lik ek zam teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda jet hızı ile geçti.

meclis.webp

RTÜK, kanallara ceza kesti! Cem Küçük, TGRT Haber’e ceza yedirdi RTÜK, kanallara ceza kesti! Cem Küçük, TGRT Haber’e ceza yedirdi

Yüzde 5'lik ek zammın komisyondan geçmesi ile birlikte 17 milyon emekli zamlı maaşlarını alacakları günü iple çekmeye başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 37,57'lik enflasyon zammına yüzde 5'lik ek zam eklenmesi ile birlikte emeklilerin alacağı toplam zam yüzde 42,60 olarak kesinleşmişti.

Diğer yandan en düşük emekli maaşına da yüzde 33 oranında zam yapılarak 7500 liradan 10 bin liraya çıkarılmıştı.

parahesap.webp

EMEKLİNİN ZAMMI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bağ Kur ve SSK emeklileri daha önce açıklanan 37,57'lik zamlı maaşlarını bu ay ortası itibari ile almaya başlamıştı. bu ay yatmaya başlıyor. İki gün önce açıklanan yüzde 5 ek zam kararı ise bugün Meclis komisyonundan geçti. Ancak ödemelerin yapılması için kararın Meclis Genel Kurulu'ndan da geçmesi ve ardından Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. SSK ve Bağ Kur emeklisinin oluşan zam farklarının Şubat ayının ilk haftası hesaplarına yatırılması bekleniyor.