Milyonlarca emeklinin gözü kulağı, ocak ayında gerçekleşecek olan maaş zammında. Geçim sıkıntısı çeken SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2024 yılında uygulanacak zammı araştırmaya başladı. TÜİK'in 6 aylık enflasyon oranını %37,57 olarak açıklamasının ardından emeklilerin alacakları zam miktarı netleşti. Ancak, emekli maaşlarına ek bir zam yapılıp yapılmayacağı hala belirsiz.

SEYYANEN ZAM - REFAH PAYI - KADEMELİ ZAM

Kamusonhaber'de yer alan habere göre, TÜİK'in Aralık ayı enflasyon rakamlarını aylık %2,93, yıllık ise %64,77 olarak açıklamasıyla birlikte, SSK, Bağkur ve tarım emeklileri en düşük %37,57 oranında zam alacak. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını açıklarken, aynı zamanda SSK ve Bağkur emeklilerine seyyanen zam, refah payı ya da kademeli zam uygulanmazsa, kök aylık uygulamasından kaynaklı olarak bazı emeklilerin 7.500 TL olan alt sınırda kalabileceğini vurguladı.

Yılmaz, geçmişte olduğu gibi refah payı verilmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklilerine aynı tutarda seyyanen bir zam yapılacağını belirtiyor. Seyyanen zam, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı ek ödemenin verilmesi anlamına gelir ve bu uygulama öncesinde benzer şekilde gerçekleşmişti.

para-3

Ayrıca, kademeli bir artışın en düşük maaş alan kesimde yüzdelik olarak daha fazla, üst kesimdeki maaş alanlarda ise yüzdelik olarak biraz daha az etki ederek emekli maaşlarının belirli bir noktada birleşmesine neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu durumun emekliler arasında soruna yol açabileceğini ifade ediyor.

En düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi konusunda Yılmaz, "Hükümet yetkilileri arasında masada konuşulacağına inanıyorum. 7500 TL alt sınır aylığının 10.000 TL veya 11.250 TL seviyelerine çıkarılması kamuoyunda konuşuluyor" dedi.

EMEKLİYE EK ZAM OLACAK MI?

Ek zam konusunda ise Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, "Ocak ayı maaşları için sadece enflasyon farkı ödenecek. Şubat maaşları için kademeli zam, seyyanen zam, refah payı gibi bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenleme şubat maaşlarına yansıyabilir. Ancak Meclis'te acil bir toplantı düzenlenip hızlı bir karar alınıp alınamayacağı belirsiz. Kanunun geçmesi için Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçip Genel Kurul'a ulaşması gerekiyor, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmalı. Bu süreç nedeniyle, ocak ayı maaşlarına ek bir zam yapılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum," diye konuştu.

paraa-5

4A SSK EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Özel Sosyal Sigorta (4A) kapsamında emeklilerin ödeme takvimi:

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik! İşte 500 bin TL'ye alınabilecek otomobiller İkinci el otomobil pazarında hareketlilik! İşte 500 bin TL'ye alınabilecek otomobiller
 • Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında ödeme alıyor.

para hesap

4B BAĞKUR EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Bağ-Kur emeklilerinin ödeme takvimi:

 • Tahsis numarası son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar ayın 25'inde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sında ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde ödeme alacak.
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde ödeme alacak.