ABD'de 217 yılından beridir devam eden dava sonucunda, Apple eskiyen İphone cihazlarını kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etti.

Apple, savunma olarak cihazların eskidikçe performansın düştüğünü ve bu nedenle "yavaşlatmanın" telefonların ömrünü uzattığını ifade etmişti.

ekran-goruntusu-2024-01-09-093444.png

Fakat şirket müşterilerine haber vermeden performans düşürmekle suçlandı. Bunun üzerine Apple ise makul fiyata pi değiştirmeyi teklif etti. Bunun üzerine mahkeme süreci başladı.

Anlaşma yapıldığında her davacının 25 dolar kadar alabileceği öngörülüyordu, ancak şimdi ise belirtilen ödeme miktarı bunun neredeyse dört katı.

Davacılar Apple'dan 500 milyon dolarlık tazminattan pay alacaklar. Bu da talep başına yaklaşık 92 dolar ediyor.

Gmail kapanıyor mu? Açıklama geldi Gmail kapanıyor mu? Açıklama geldi

Benzer bir dava İngiltere'de devam ediyor ve yaklaşık olarak 2 milyar dolar talep ediliyor. Apple geçtiğimiz Kasım ayı davayı engelleme girişiminde bulundu ancak başarısız oldu.

Haziran 2022'de Justin Gutmann tarafından açılan dava şu an itibariyle 24 milyon İphone kullanıcısını temsil ediyor.

Apple daha önce bu davanın "temelsiz" olduğunu söylemiş, "hiçbir zaman tüketiciyi güncellemeye teşvik etmek için bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmaya veya kullanıcı deneyimini kötüleştirmeye yönelik girişimimiz olmadı, olamaz" ifadesinde bulunmuştu.

Justin Gutmann BBC'ye verdiği demeçte ABD'de yapılan ödemelerden memnun olduğunu ancak bunun İngiltere'deki davayla bir ilgisi olmadığını belirtti.