Darphane’nin 34 yıl önce tedavülden kaldırılan 2.5 TL’lik madeni paraların basımı çin hazır beklediği iddia edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesi halinde yeni 2.5 TL’lerin basılacağı söylendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay vermesi halinde, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün 34 yıl önce tedavülden kaldırılan 2.5 TL'lik madeni paraların basımına hazır olduğu iddia ediliyor. Daha önce Erdoğan'ın, 2 TL'lik madeni paranın basım önerisini reddederek 2.5 liralık madeni paranın daha uygun olacağını belirttiği öğrenildi.

Sürücüleri sevindirecek haber: Benzine indirim geldi.. Sürücüleri sevindirecek haber: Benzine indirim geldi..

YENİ 2.5 TL ERDOĞAN’DAN ONAY BEKLİYOR

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre Darphane yetkilileri, 2.5 TL'lik madeni para için yeni bir çalışma yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. İlk aşamada Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafının rölyefi kullanılarak yapılan çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel olarak hatıra niteliğinde basılan 5 TL'de yer aldı. Bu nedenle 2.5 TL için yeni bir rölyefin planlandığı ifade edildi.

Darphane yetkilileri, 1 TL'lik madeni paranın basım maliyetinin 2 lira 30 kuruş olduğunu belirterek, 2.5 TL'nin de aynı maliyetle basılacağını ve bu sayede tasarruf sağlanarak piyasadaki bozuk para açığının kapatılacağını vurguladılar.