Önemli ekonomik kararlar alınırken, Türkiye ekonomisindeki krizle baş etmek için AKP hükümeti vergi artışına gidiyor. Geçtiğimiz temmuz ayında Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarla Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında değişikliğe gidildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararlara göre; KDV oranları yeniden belirlendi. Yüzde 18 olan ürünlerde yüzde 20’ye, yüzde 8 olan ürünlerde ise yüzde 10'a çıkarıldı.

İkinci el otomobillerde 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı o tarihe kadar uzatıldı! İkinci el otomobillerde 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı o tarihe kadar uzatıldı!

Bu artışlarla ekonomik sıkıntıların vatandaşa yansıtılması dikkat çekerken, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medyada paylaşımda bulundu.

"Gerçek vergi rekortmenleri" olarak tanımladığı vatandaşları öne çıkaran Bingöl, şunları ifade etti:

"Bu ülkenin gerçek vergi rekortmenleri; 20 dal sigaranın 17 dalına vergi ödeyen, içtiği rakının %75’i vergi olan, bir araba kendine iki araba devlete alan, cep telefonuna 4 ayrı vergi veren, maaşı daha eline geçmeden vergisi kesilen, tuvalet kağıdına %20 KDV ödeyen vatandaşlardır."

Ayrıca, vergi ve harçlar, ekim ayı enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasıyla yeni yılda artacak. TÜİK'in ekim ayı enflasyonu ve yeniden değerleme oranıyla 2024'te vergi, harç ve cezalarda yüzde 58,46 artış yaşanabileceği belirtiliyor.