Devlet o parayı emeklilere iade edecek! 2 gün süre verildi... Devlet o parayı emeklilere iade edecek! 2 gün süre verildi...

Asgari ücret, geçtiğimiz temmuz ayında 11 bin 402 lira olarak ödenmişti. Ancak yüksek enflasyon ve döviz kuru nedeniyle özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için alım gücü çok düşüktü.

KOMİSYONUN ARALIK'TA BİR ARAYA GELMESİ PLANLANIYOR

Bu yüzden yeni yılda ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. Komisyonun aralık ayında bir araya gelmesi planlanıyor.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları, asgari ücretin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak.

Merkez Bankası’nın 2023 Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonunda enflasyonun yüzde 67,22 civarında olması öngörülüyor.

Asgari ücretin yıl sonunda ne kadar olacağına karar verilirken, 6 aylık enflasyon oranları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapacağı anketler ve memur zamları dikkate alınacak.

Sabah gazetesinin haberine göre; 6 aylık enflasyon oranları ve memur zam beklentileri göz önünde bulundurulduğunda yüzde 39,61 ve yüzde 51,46 oranının yeni asgari ücret için zam pazarlıkları olarak masada olması büyük bir ihtimal olarak görülüyor.

3 MUHTEMEL SENARYO

Böylece, yeni asgari ücretin yüzde 40, 45 ve 50 formülü üzerinden belirlenmesi muhtemel.

Yeni asgari ücret net olarak; asgari ücrete yüzde 40 zam gelirse: 15,962 lira  yüzde 45 zam gelirse, 16,532 lira eğer yüzde 50 zam gelirse 17.103 lira olacak.