Önümüzdeki yılın asgari ücretine dair beklentiler giderek artarken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Milyonlarca insan, düşük asgari ücretin yanı sıra artan enflasyon sebebiyle zorlu zamanlar geçiriyor.

Maaş artışlarının peşinden gelen fiyat yükselmeleri, kazanılan paranın neredeyse hiç var olmadığı bir döngüye dönüşüyor. Önümüzdeki yılın yaklaşmasıyla birlikte SGK Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücrete dair öngörülerde bulundu.

Asgari Ücret 2024 Zam Oranı merak edilirken Erdoğan son dakika zam mesajları Asgari Ücret 2024 Zam Oranı merak edilirken Erdoğan son dakika zam mesajları

Erdursun, "Hükümetin enflasyonun üzerinde bir zam yapacağını tahmin ediyorum. Asgari ücrette yüzde 50'nin üzerinde bir artış bekliyorum. Asgari ücretin 17 bin ila 17 bin 500 aralığında olacağını düşünüyorum. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha önce tek seferlik bir artış olabileceğini belirtmişti" dedi.

Asgari ücretle geçinenler, aynı ürünün aynı marketten bir gün sonra bile aynı fiyata alınamadığını belirterek, "Emekliler bizden daha kötü durumda. Onlara bakıp durumumuzu şükrederek değerlendiriyoruz. Ancak açlıkla savaşarak yemek yiyor, giyinmek için kıyafet alıyoruz. Yüzde 50 zam gelirse, olsa da temel ihtiyaç ürünlerine yüzde 70 zam yapılmamalı" dedi.

Kendi çocuklarının istediklerini alamadığından yakınan bir asgari ücretli, "Durumumuzu biliyoruz. İstediğimizi alamayınca içimize atıyoruz. Ama çocuklar, bizim gibi düşünmüyor. 'Arkadaşımın babası almış' dediğinde içim acıyor. Her çocuğun gözünde babası bir kahramandır. Ama ben yerlerde sürünen, aciz bir kahramanım gibi hissediyorum" şeklinde konuştu.