MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesine dair sözlerine değindi.

Karamollaoğlu gençlerle buluştu Karamollaoğlu gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne vurgu yapan Bahçeli, "Bu sistem, demokratik nitelikli başarısını göstermiş ve devlet ile millet arasında uyumu sağlamıştır. Ucube sistem iddiaları, millete yapılan bir saldırıdır. Yeni sistem, karar alma sürecini hızlandırdı ve ilkeleri oturarak güvence altına alacak. Bu sistem, geçici bir heves değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbaline dairdir. Eğer sistemde aksaklıklar varsa, bunların düzeltilmesi son derece doğaldır" dedi.

Bahçeli, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" hedefine değinerek, bu hedefe ulaşılamadığını belirtti ve mevcut kurum ve sistemin tekrar ihya edilmesinin makul olmadığını ifade etti.

Yüzde 50+1 konusuna vurgu yapan Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri tutarlı ve anlamlıdır. 50+1 hususunda bizim geçmişten bugüne söylediğimiz sözler bellidir ve esasen hiç değişme göstermemiştir. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı çizgide, aynı görüşteyiz. 7 Haziran'da yapmış olduğum konuşmada şöyle demiştim '16 Nisan halk oylaması milat olmuştur. Kutuplaşma ihtimali en aza çekilmiştir. Siyasi partiler ahlaki ittifaktan başka seçeneği kalmamıştır.' Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1'dir. Halk tarafından seçildiği ve hükümet TBMM'den güvenoyu almadığı için yönetimde istikrar ilkesi kendiliğinden gerçekleşmiştir. Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak şeklidir. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz."