2023 yılının son gününü sarsıntılarla geçirmemizin ardından değerlendirme yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan ardı ardına uyarılar geldi. Anadolu'daki deprem hareketliğe dikkat çeken Ahmet Ercan bu kez zaman açısından da bir değerlendirme yaptı. x

Tunceli ve Hakkari'de meydana gelen depremlerin ardından açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Anadolu'daki gerginliğin her yerde arttığını vurgulayarak zamanlama olarak da "ilkbahar"ı verdi. Ahmet Ercan, son zamanlarda oluşan gerginliğin 7 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeli olduğunu söyledi.

Marmara'da olması öngörülen büyük Marmara depremi için de ardı ardına uyarılar yapan Ahmet Ercan yılın son günü Hakkari ve Tunceli'de meydana gelen depremlerin ardından Mynet'e değerlendirme yapayan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dikkatleri bu bölgeyle çekti.

Ali Yeşildağ, Türkiye'ye iade edilecek Ali Yeşildağ, Türkiye'ye iade edilecek

Afrika kıtasının Anadolu'ya baskı yaptığını anlatan Prof. Ercan, ilkbahara kadar büyük bir deprem olmasını beklediğini söyleyerek "Gerginlik her yerde artıyor" dedi.

Ahmet Ercan, Özellikle Anadolu'ya vurgu yaparak "Sanıyorum ki ilkbahara gelmeden bir deprem göreceğiz. Görüntü maalesef biraz böyle." dedi.

DEPREM İÇİN ZAMAN VEREN AHMET ERCAN KORKUTTU

Ahmet Ercan, İstanbul için de önemli uyarılar yaptı. Anadolu'da alışılmadık bir durum yaşandığını söyleyen Ahmet Ercan 4 büyüklüğündeki depremlerin büyük olmasa da arka arka olmasının ürpertici olduğunu belirtti. Anadolu'da gerginliğin çok arttığına işaret eden Ercan bu gerginliğin sadece Anadolu ile sınırlı olmadığını söyledi.

2011 yılındaki Van depreminde gerginliğin Hatay'a doğru kaydığını söyleyen Ahmet Ersan bu kez Bitlis kenet kuşağının Hakkari'ye doğru gittiğini söyledi. "Buradaki fay uzun süredir suskun. Burada bir deprem boşluğu var" diyen Ercan, deprem boşluğunu ise deprem olacak yer anlamında kullandığını söyledi.

'ŞU ANDA DİRENİYOR'

Bölgede yer kabuğunun kalınlığı yaklaşık 43 km olduğu bilgisini veren Ahmet Ercan, burada yer kabuğunun kırılmamak için direndiğini söyledi. Kabuğu kıracak kadar bir gerilimin birikmesinin de burada 7 civarında bir deprem beklenebileceğini gösterdiğini söyledi. Ercan kesin zaman verilemese de burada yer yüzünün kırılmaya aday olduğunu vurguladı.

DEPREM BEN GELİYORUM DİYOR

Her 4 büyüklüğündeki depremin ardından büyük bir deprem olacak diye bir kural olmadığını söyleyen Ahmet Ercan ancak jeofizik anlamında depremin 'ben geliyorum' dediğini vurguladı.

TARİH VERDİ BİR BÖLGEYİ İŞARET ETTİ

"İlkbahar gelmeden bir deprem göreceğiz" diyen Ahmet Ercan ancak nerede olacağını tam kestiremediğini söyledi ancak gerginliğin Anadolu'da özellikle arttığına işaret etti.

Anadolu'daki gerginliğin artmasına ise Afrika kıtasının Anadolu'yu güneyden itme 'toslama' hızının artmış olması şeklinde açıklayan Ercan, bu itme ve kaktırmaların sonunda kırılma dirençlerini etkileyerek deprem oluşturacağını söyledi.

İSTANBUL'DAYSA BANA GÖRE OLASILIK YOK

İstanbul depremi konusunda diğer uzmanlara katılmadığını yine vurgulayan Ahmet Ercan "Böyle bir riskin olduğunu düşünmüyorum." dedi.