Ocak ayında emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak eden milyonlarca emekli için hayal kırıklığı yaşanacak. Ocak ayında emekliye ayrılacak memurların arzu ettikleri gibi bir gelir elde edip edemeyecekleri henüz netleşmese de emekli geçinme sıkıntısı çekecek.

EMEKLİ YİNE İSTEDİĞİNİ BULAMAYACAK

Ardı ardına gelen zamlarla yaşam standardı iyice düşen emekli, her gün ekonomik sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Tek beklentisi ocak ayında yapılacak zam oranı olan emekli yine istediğini alamayacak.

OCAK AYI MAAŞLARI YETERSİZ KALACAK

Temmuz ayında verilen 8 bin liralık seyyanen zamların, emekli maaşlarına dahil edilmemesi sebebiyle emeklilerin umdukları tutarın altında olacağı öngörülüyor.

15 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıktığı, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığı kararı ilan edilmişti. Karar gereğince memurlara toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısıyla sağlanan yüzde 17,55’lik zam ve 8 bin 77 liralık seyyanen zam hakkı verilmişti.

EK ÖDEMEYİ ALABİLECEKLER Mİ?

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) İsa Karakaş, yeni yıla sayılı günler kala kötü haberi duyurdu. Yeni yılda emekliye ayrılacak memurların, Temmuz ayındaki 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan yararlanamayacaklarını bildirdi.

Memurlara tanınan 8 bin 77 liralık seyyanen zam, kök maaşlara eklenmeyeceğinin altını çizen Karakaş, emekliye ayrılan memurların bu ek ödemeyi emekli maaşlarında göremeyeceklerini ifade etti.

SEYYANEN ZAM MAAŞLARA YANSIYACAK MI?

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 2024 yılında emekli olmayı düşünen memurlar için uyarılarda bulundu. Karakaş, emekli olmadan önce alacakları emeklilik ikramiyesi ve maaşları titizlikle hesaplamaları gerektiğini söyledi. Ocak ayında alınacak emeklilik maaşına ya da ikramiyesine yansımayacağını belirtti.

MEMUR EMEKLİSİNİN MAAŞLARI DÜŞÜK BAĞLANDI

Karakaş, emekli sandığında memurların yüzde 75 oranında aylık bağlama oranına sahip olduklarını hatırlatarak memur maaşlarının ve ikramiyelerinin düşük bağlandığını ifade etti.

"FARK YÜZDE 44'LERE KADAR İNDİ"

Karakaş, çalışırken alınan maaş ile emekli olunduğunda alınan maaşın aynı olmayacağını vurguladı ve farkın yüzde 44’lere kadar indiğini açıkladı.

Seyyanen zamların etkisiyle, 2024 yılından sonra memurların çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70’ine yakın bir kısmı değil tersine bu oranın yüzde 50’nin altına ineceğini dile getirdi.

 

Faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek? Faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?