Metal - İş ve MESS arasında, 26 Eylül 2023’te başlayan görüşmeler 6. buluşmada karara bağlandı. Yapılan grevin ardından çalışanlar istediklerini almayı başardılar.

Bursa'da su kesintisi! Bursa'da su kesintisi!

Metal-İş ve MESS arasında gerçekleştirilen ve 150 bin çalışanı ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. 26 Eylül 2023'te başlayan ve bir süre arabulucu eşliğinde devam eden görüşmelerde yaşanan anlaşmazlık sonrasında başlayan grev eylemleri, 22 Kasım 2023 tarihinde Türk Metal'in masadan çekilmesiyle uyuşmazlık tutanağıyla sonuçlanmıştı.  İlk 2 toplantıda uzlaşma çıkmayınca  Birleşik Metal-İş çalışanları Türk Traktör, Otokar gibi dev fabrikalarda işçiler greve başlamıştı.

ZAFER İŞÇİLERİN OLDU

Metal-İş Sendikası'nın yaptığı açıklamada, "Toplu İş Sözleşmesi süreci bugün anlaşmayla sonuçlandı; zafer direnen metal işçisinin oldu" ifadelerine yer verildi.

YÜZDE 102 ZAM YAPILDI

Anlaşma kapsamında işçilere yüzde 102 zam yapıldı. Ücret zammının birinci 6 aylık dönemde çıplak saat ücretlerinde ortalama yüzde 98 artış olarak kabul edildiği belirtilerek, ayrıca aylık net ücretlere ek olarak yakacak yardımıyla birlikte yüzde 102,3 zam uygulandı. 1 Mart 2024 itibariyle ise ücretlerde kümülatif olarak yüzde 157 oranında artış sağlandı.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ DE DÜZENLENDİ

Açıklamada ayrıca, ulusal ve dini bayramlarda fazla mesai ücretinin yüzde 100'den yüzde 125'e çıkartılacağı bilgisi paylaşıldı.