WhatsApp'ta, yabancı ülkelere ait tanımlanamayan numaralardan gelen aramalarda büyük artış oldu.

Sosyal medya uzmanları ve güvenlik uzmanları bu numaralarla iletilen taleplere karşı teyakkuzda olunmasını öneriyor.

Son haftalarda WhatsApp üzerinden gelen yurtdışı aramalarında, kullanıcılara "yardıma ihtiyacım var" veya "kolay para kazanmak ister misin" şeklinde talepler iletiliyor.

Arayan kişiler, profillere ekledikleri anormal görüntülerle dikkat çekme çabasında oluyorlar.

Bu tür aramalara cevap verildiğinde, arayan taraf, karşıdaki kişiyi para kazanma fırsatıyla ikna etmeye çalışıyor.

Eğer manipülasyon başarılı olursa, aranan kişiden kredi kartı bilgileri talep ediliyor.

Bu tür  dolandırıcılık yöntemleri, kullanıcıları finansal zarara uğratabilme riski taşıyor.

Oğuzhan Uğur'a konuk olan Robot Sophia'ya Erdoğan ve Kılıçdaroğlu sorularına yanıt verdi Oğuzhan Uğur'a konuk olan Robot Sophia'ya Erdoğan ve Kılıçdaroğlu sorularına yanıt verdi

SIZDIRILAN VERİLERİMİZ...

Sosyal Medya Uzmanı Oğuzhan Saruhan, bunun yeni bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu belirterek "Muhtemelen burada verilerimiz farklı yöntemlerle bir yerlere sızdırıldı ve dolandırıcı şebekelerine ulaştı. Bunlar da bizi farklı yöntemlerle, cazip tekliflerle, iş teklifleri ile olsun farklı cazip ekonomik tekliflerle bir dolandırıcılık sistemine soktular" dedi.

Uzmanlar bilinmeyen numaralardan gelen aramalar kadar bilindik numaralardan gelen aramalara karşı da "uyanık olun" çağrısı yapıyor.

Saruhan, "Hatta bildiğimiz numaralardan gelen mesajlara da cevap vereceğinizde dikkatli olabilirsiniz. Mesela bir kuzenimizden, tanıdığımız birinden, amcanızdan, dayınızdan mesaj geldiğinde de sizden para talep ettiği ya da bir link gönderdiğinde bunun farklı bir şekilde doğrulatıp o şekilde cevap vermemiz daha avantajlı ve doğru olabilir." ifadelerini kullandı.