Dünyanın en popüler meyvelerinden biri olan kavun, serinletici bir yaz meyvesidir. Kabakgiller familyasına ait olan bu meyve sağlık açısından da pek çok fayda sunmaktadır.

Su açısından zengin olan kavun, az kalori içerir. A, C vitaminleri, folik asit ve B grubu vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra potasyum ve fosfor bakımından yüksek, sodyum ve yağ oranı düşüktür. İyi miktarda magnezyum ve kalsiyum içeren bu meyve vücudun sıvı dengesinin korunmasına da yardımcı olur.

KAVUN KABIZLIĞA ENGEL OLUYOR

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan kavun, cildi ve saçı korumak için gerekli olan kolajen üretimine yardımcı olur. Göz sağlığını korurken bilişsel işlevleri güçlendirir.

Düzenli kavun tüketimi kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. İçerisindeki diyet lifi onu doyurucu bir atıştırmalık yapar.

Yeni bir salgın mı geliyor? Fahrettin Koca açıkladı! Yeni bir salgın mı geliyor? Fahrettin Koca açıkladı!

Kavunda bulunan beta-karoten ve C vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize etmeye ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yüksek kalorili atıştırmalıkları kavun gibi sağlıklı meyvelerle değiştirmek kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Kavunun insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmasa da aşırı tüketimi istenmeyen durumlara neden olabilir. Şeker içeriği yüksek olan meyveler diyabet hastalarının şekerlerini yükseltmelerine neden olabilir.