Ankara kulislerini iyi takip eden gazetecilerden Nuray Babacan, AKP hükümetin emeklilere zam planında çıkan anlaşmazlıkları yazdı.

AKP kurmayları ile ekonomiden sorumlu Mehmet Şimşek yönetiminin emekliye zamda anlaşamadığı bilgisini veren Babacan, AKP'nin 2024'te ilk zorlu virajının emekli zammı konusu olduğunun altını çizdi.

AKP'DE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI KRİZİ YEREL SEÇİMLERİN SONUCUNU ETKİLEYECEK

Parti kurmaylarının savunduğu yüzde 50'lik bir artış bile emekli maaşını ancak 11 bin 500 TL'ye çıkarabilecek. AKP öncesi asgari ücretten fazla maaş alan emekliler, 17 bin TL olarak açıklanan asgari ücretin altında bir emekli maaşına razı değil. Mehmet Şimşek yönetimi ise maaş zamlarında 2024 sonu enflasyon beklentisi olan yüzde 36'nın dikkate alınmasını istiyor. Üstüne yüzde 4 refah payı eklenerek yüzde 40 oranında bir zam talep ediyor. Yüzde 40'ın üzerinde bir zammın bütçe ile uyuşmayacağı ve borçlanmayı arttıracağını savunuyor.

Emekli maaşı zammı konusunda yerel seçim kaygısıyla da olsa AKP kurmayları yüzde 50, enflasyonu düşürme peşindeki Mehmet Şimşek yönetimi yüzde 40 rakamlarında ısrar ediyorlar. Türkiye'de yüksek enflasyonist ortamda yaşanılan hayatın ise ne yüzde 40'a ne yüzde 50'ye acıması yok. Seçmenlerinin büyük çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu AKP'de ise yerel seçim önce emekli maaşı zammı krizi büyüyor. 

İşte Nuray Babacan'ın konuyla ilgili yazısı:

TÜVTÜRK'ten flaş karar 'Artık bu kişiler araç muayenesi yaptırmayacak' Ek testten muaf olacak TÜVTÜRK'ten flaş karar 'Artık bu kişiler araç muayenesi yaptırmayacak' Ek testten muaf olacak

Hükümet, yeni yılın ilk sınavına hazırlanıyor. Emekli maaşları için yüzde 50’lik zam beklentisi bile umut olmaktan çıktı. Bu bile çok sayıda emeklinin maaşının asgari ücretin altında kalması anlamına gelecek. Yüzde 50 artışla en düşük emekli maaşı 11 bin 500 lira olacak. Yıllarca asgari ücretten en az iki kat fazla maaş alan emeklilerin düşürüldüğü durum, yerel seçim öncesinde AKP’de sancıya neden oldu.
Yaşanan ekonomik kriz ve bir türlü dizginlenemeyen enflasyon nedeniyle emeklilerin yaşadığı sıkıntı öyle bir hal aldı ki, yerel seçimler için ince hesap yapan AKP’lilerin en büyük kabusu oldu. Hükümette yapılan teknik hazırlıklar bir yana, tabandan gelen tepkiler artıyor. Bu nedenle, yeni yılın ilk yazısına, kapalı kapılar ardında yapılan planlamalar ve beklentilerle başlayalım…
BEKLENTİ YÜKSEK
Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk zam, 2024’te memur ve memur emeklilerine yapılacak yüzde 50 artış, SGK ve Bağkur emeklilerindeki beklentiyi artırdı. Önümüzdeki günlerde açıklanacak enflasyon rakamının ardından dananın kuyruğu kopacak. Beklenti, zammın yüzde 49,5 civarında olması yönünde. Bu durumda en düşük emekli maaşı 11 bin 500 lira olacak. Asgari ücretin 17 bin lira olduğu yerde,‘aile geliri’ olarak öngörülen bu.
EKONOMİ YÖNETİMİ FARKLI GÖRÜŞTE
İşte tartışma da burada başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaş zamlarının ‘2024 enflasyon beklentisi’ dikkate alınarak yapılması gerektiğini söylemişti. Son altı aylık enflasyonun yüzde 36 civarında olması bekleniyor. Ekonomi yönetiminde, emeklilere yüzde
36’ın üzerine yüzde 4 refah payı verilerek toplamda yüzde 40’lık zam yapılması görüşü ağırlıklı. Bu oranın üzerinde yapılacak zammın bütçe rakamları ile uyuşmayacağı, bunun yeni borçlanma anlamına geleceğini savunuyor.
KULİS TAM GAZ
Ancak AKP’liler, Şimşek gibi düşünmüyorlar. 3 Ocak’ta açıklanacak yıllık enflasyon rakamlarından sonra, SGK ve Bağkur emeklilerine son altı aylık enflasyon oranında yapılacak zammın yetersiz kalacağı görüşü hakim. Hayatın gerçeklerinden çok yerel seçim planları nedeniyle de olsa bir çaba var. Parti kurmayları, memur ve memur emeklisine yüzde 50 zam yapılırken, diğer emeklilere bu oranın altında zam verme olasılığına itiraz ediyorlar. Partideki beklenti, yüzde 49,5’dan az değil. İlave artışın Meclis’te yasayla hal edileceği söyleniyor.
İYİLEŞTİRME DE YAPILMALI
Kendi seçmenlerinin daha çok ‘yaşlı ve emeklilerden’ oluştuğunu kabul eden parti yöneticilerinin sohbetlerdeki sözleri ilginç; “Seçmen kitlemizin büyük bölümü zaten emekli. Bir iyileştirme yapmazsak, sahada işimiz zora girer. 7 bin 500 lira en düşük emekli maaşına da en az yüzde 50 zam yapılmalı, tüm emekli maaşlarına bu zam oranı uygulanmalı. Ayrıca en düşük emekli maaşlarına seyyanen zam da olması lazım…”
SEÇİM KAYBETME KAYGISI
Partide yerel seçim başlıklı yapılan istişare toplantılarında zaman zaman konunun emeklilerin durumuna geldiği de biliniyor. AKP’liler her fırsatta, emeklilerle ilgili iyileştirme yapılmaması durumunda işlerinin zor olacağını parti yönetimine iletiyor. Cumhurbaşkanın emeklilerle ilgili yıl sonu itibarıyla yeniden bir değerlendirme yapılacağına ilişkin sözlerinin de bağlayıcılığı olduğu savunuluyor. Kabinenin yeni yıldaki ilk toplantısının konusu da bu.
HAYATIN GERÇEĞİ!
Sadece artış değil, iyileştirme beklentileri de çok yüksek. Yerel seçim süreci, bu açıdan emeklilerin lehine bir sonuç doğurabilir. Ancak asıl sorunun, iki ay içerisinde maaşların erimeyeceği bir ekonomik düzen yaratmak olduğu unutuluyor…