Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni düzenleyerek emeklilik döneminde ek gelir sağlamayı ve çalışma hayatındaki yaşam standardını korumayı amaçlıyor.

Sistem, yıllık olarak 200 milyar TL'nin üzerinde bir büyüklük yaratmayı hedefliyor. Orta Vadeli Program'a göre, ikinci basamak emeklilik sistemiyle ilgili yasal düzenleme 2024'ün son çeyreğinde tamamlanacak. Otomatik katılım sistemi işverenlerin de katkısıyla ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşecek olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kurulacak.

Türkiye'de şu anda kamusal emeklilik ve üçüncü basamakta Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) bulunuyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, ikinci basamak bir emeklilik sistemini oluşturmayı amaçlıyor. Bu yeni modelle, fon miktarı artacak ve sisteme katılanlar daha uzun süre kalacaklar, işveren desteği sağlanacak. Çalışanların maaşlarından yüzde 3 kesinti yapılacak ve işverenler aynı oranda katkı sağlayacak, devlet ise yüzde 30 katkıda bulunacak. Ayrıca sisteme katkı sağlayan işverenlere bazı destekler sunulacak.

Paket, sektör, iş kolu veya meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarını güçlendirmeyi ve iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırmayı içeriyor. Çalışanlar, emeklilik yaşına geldiklerinde sistemden çıkma veya kademeli çıkış gibi seçeneklere sahip olacaklar.

Merkez bankası yayımladı.. Dolar o tarihte 40 lirayı görecek! Merkez bankası yayımladı.. Dolar o tarihte 40 lirayı görecek!

Çalışanların nakit katkıları emeklilik yatırım fonlarına yönlendirilecek ve bu fonların seçimi ve fonlar arasında nasıl dağıtılacakları çalışanların tercihine bağlı olacak. Bu fonlar, emeklilik yatırım fonları aracılığıyla değerlendirilecek ve çalışanlar fon seçimlerine göre reel getiri elde edecekler. Ancak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kıdem tazminatıyla ilgili bir düzenleme içermiyor ve kıdem tazminatına yönelik mevcut kazanımları değiştirmiyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde emeklilik yaşı olarak 60 yaş ön plana çıkıyor. Bir çalışanın emeklilik yaşı geldiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olabileceği gibi, 60 yaşına ulaştığında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında ikinci bir emeklilik aylığı da alabilecek. Bu iki emeklilik aylığı herhangi bir kesinti veya oransal azalma olmadan alınabilecek. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, 10 yıl çalışana da 25 yıl çalışana da, her ikisi de 60 yaşını doldurduklarında fon hesaplarına bağlı olarak ödeme yapacak.