İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, savaşın bölgede yayılma tehlikesi giderek artıyor. İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlar sonrası bir ülkeden Gazze’ye destek geldi. Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü yaptığı açıklamada tüm dünyaya İsrail’e savaş ilan ettiklerini açıkladı

Yemen’in ne kadar asgari gücü var?

Yemen Silahlı Kuvvetleri, Yemen'i karadan, havadan ve denizden gelebilecek her türlü saldırıya karşı korumakla görevlidir. Silahlı kuvvetler, Yemen Kara Kuvvetleri, Yemen Hava Kuvvetleri, Yemen Deniz Kuvvetleri ve Yemen Cumhuriyet Muhafızları'ndan oluşur. Yemen Kara Kuvvetleri, Yemen'in en büyük askeri gücüdür. 67.000 etkin ve 71.200 rezerve olmak üzere toplamda 138.200 personeli bulunmaktadır. Kara kuvvetleri, tanklar, zırhlı araçlar, topçu ve piyade birliklerinden oluşmaktadır. Yemen Hava Kuvvetleri, 2.000'den fazla personel ve 120'den fazla uçak ve helikopterden oluşmaktadır.

Hava kuvvetleri, savaş uçakları, nakliye uçakları, helikopterler ve insansız hava araçlarından oluşmaktadır. Yemen Deniz Kuvvetleri, 10.000'den fazla personel ve 20'den fazla savaş gemisinden oluşmaktadır. Deniz kuvvetleri, savaş gemileri, fırkateynler, korvetler ve denizaltılardan oluşmaktadır. Yemen Cumhuriyet Muhafızları, Yemen Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur al-Hadi'ye bağlı özel bir askeri güçtür. 20.000'den fazla personeli bulunmaktadır. Cumhuriyet muhafızları, zırhlı araçlar, topçu ve piyade birliklerinden oluşmaktadır.

Husilerin askeri gücü ne kadar?

Yemen'deki iç savaşın en önemli tarafı olan Husiler, Yemen'in kuzeyinde ve doğusunda geniş bir bölgeyi kontrol etmektedir. Husiler, İran tarafından desteklenmektedir. Husilerin askeri gücü, Yemen Silahlı Kuvvetleri'nden daha küçüktür. Ancak, Husiler, insansız hava araçları, füze ve roketler gibi gelişmiş silahlara sahiptir.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takasında 2. gün! Takas ertelendi İsrail ile Hamas arasındaki esir takasında 2. gün! Takas ertelendi

Kaynak : YENİ ŞAFAK