Karar'da yer alan habere göre,

Yeni yıla girerken altın piyasasında hareketlilik yaşandı. Gram altın, yılın ilk iş gününde yüzde 0,8 değer kazanarak 1981 liraya yükseldi. Çeyrek altın ise 3 bin 320 lira, cumhuriyet altını da 13 bin 530 liradan işlem gördü. Ons altın ise uluslararası piyasalarda yüzde 0,6 artarak 2 bin 75 dolara çıktı. Altının yükselişinde küresel ekonomik belirsizlikler ve jeopolitik riskler etkili oldu.

Akaryakıtta çifte indirim! Akaryakıtta çifte indirim!

ALTIN DESTEKLENİYOR

Fed'in faiz kararlarının piyasalarda yarattığı belirsizlik, özellikle enflasyonla mücadelede şahin politikaların sona ermesi beklenen bir dönemde altın fiyatlarını etkiliyor. Dolar endeksinin gerilemesi ve jeopolitik gelişmelerin altını desteklemesiyle birlikte, ons altın ve gram altın yükseliş trendine girdi. Ancak uzmanlar, ons altında yaşanabilecek bir düzeltmenin gram altında alım fırsatı sunabileceğini belirtiyor.

Ekonomist Doç. Dr. Murat Turgut, Fed'in faiz artırımına yaklaştıkça altının güvenli liman olarak talep gördüğünü söyledi. Turgut, dolar endeksindeki olası bir yukarı hareketlenmenin altın fiyatlarını baskılayabileceğini ancak jeopolitik gerilimlerin devam etmesi halinde altının yükselmeye devam edebileceğini ifade etti.

5486486.jpg

Altın ve para piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise ons altın ve gram altın için beklentilerini paylaştı. Memiş, jeopolitik gerilimlere rağmen piyasanın dengede olduğunu ve ons altında 1.800 dolar seviyesinin kritik olduğunu belirtti. Memiş, ons altında 1.800 doların altına inilmesi halinde gram altında 2.000 lira seviyesinin kırılabileceğini ve bu durumun alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

ALTIN ALIMI YAPILACAK FİYAT

Altın ve para piyasaları Uzmanı İslam Memiş şu sözleri sarf etti: "Gram altın şu an 2.000 TL seviyelerinde, geçtiğimiz hafta 2.011 TL'ye yükseldi. Gram altının 2.011 TL'ye yükselmesi gözümüzde bir fırsattır. Bunu zaten zamanında değerlendiren değerlendirdi."

"Şu an ons altını takip ediyoruz, Ons altında ne zaman 20 dolarlık bir düşüş olsa altının 1.980 TL'ye kadar düşmesine neden oluyor. 2.000 TL seviyesinin altında bir rakam alım fırsatı yaratmaya devam edecektir"

"Trendlerde yükseliş, 2024 yılında da devam ederek 2.500-2.700 ve 3.000 TL seviyelerini hedefleyecektir. Elinde altını olanlar bir kez daha beklemeli. Satmak için acele etmeyin"