Ülkemizde son aylarda sürekli artan akaryakıt fiyatları vatandaşı kara kara düşündürürken, vatandaş çözümü daha ekonomik yöntemlerde buldu. Motosiklet satışının tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı bu günlerde vatandaş özellikle 50 cc motosikletleri hem yakıt tüketimi hem de diğer seçenekler yüzünden tercih ediyor.

Sürekli artan yakıt fiyatları yüzünden, vatandaşlar 50 cc motorlara yöneliyor. B sınıfı, araba ehliyetiyle sürülebilmesi, ekstra bir ehliyet gerektirmemesi 50 cc motorlara olan rağbeti artırıyor. Tek silindirli ve küçük hacimli olması, yakıt tüketimini oldukça azaltıyor. Hem kullanıcının işini görüyor hem de ekonomik olarak üzmüyor.

B SINIFI EHLİYET YETİYOR

50cc'ye kadar olan motor gücüne sahip motosikletleri kullanmak için B sınıfı ehliyetine sahip olmanız gerekiyor. B sınıfı ehliyeti olan sürücüler, 50 cc'ye kadar olan motor gücüne sahip motosikletleri rahatlıkla kullanabiliyor.

KISA MESAFELERDE BÜYÜK TERCİH

50cc'ye kadar olan motor gücüne sahip motorlar, genellikle scooter ve mopet olarak adlandırılıyor. Bu araçlar, trafikte kolayca manevra yapabilen, sessiz ve yakıt tasarrufu sağlayan, ayrıca, düşük hız limitlerine sahip olduğu için trafik kazaları riskini de azaltıyor. Bu nedenle, ehliyet gerektirmeyen motorlar, özellikle kısa mesafeli ulaşımlarda tercih ediliyor.

ÖTV VE MTV’DEN MUAF, TRAFİK SİGORTASI YOK

50 cc altı motorlar, bilinen bir başka adıyla da motorlu bisikletler, hem Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaf tutuluyor, daha da önemlisi Zorunlu Trafik Sigortası kapsamına da girmiyor.  Sıfır 50 cc motorlar ÖTV’den de muaf tutuluyor.

YAKIT CİMRİSİ, EKONOMİ DOSTU

Meteoroloji'den 6 il için son dakika uyarısı: Başlangıç ve bitiş saatleri açıklandı Meteoroloji'den 6 il için son dakika uyarısı: Başlangıç ve bitiş saatleri açıklandı

Tek silindirli, enjeksiyonlu ve yaklaşık olarak 3-4 beygir civarı olan küçük motosikletlerin yakıt tüketimi de çok düşük. Cüzi sayılabilecek seviyede yakıt tüketen bu motorların yakıt depoları 3,5 litre büyüklüğünde. Dolu bir depoyla da sürücüler yaklaşık 140-150 kilometre kadar yol yapabiliyor.

MOTOSİKLET SATIŞINDA AVRUPA BİRİNCİSİ OLDUK

Açıklanan son rakamlara göre motosiklet satışında Türkiye, Avrupa birincisi oldu. 426 binin üzerinde motorun satıldığı 2023 yılının ilk altı ayında bu rakam rekor seviyeye ulaşırken, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 132 oranında arttı.

KAYNAK : MİLLİ GAZETE