Craig Murrayİzlanda gezisinden döndükten sonra Pazartesi günü İngiltere'nin sözde Terörizmi Önleme Yasası kapsamında gözaltına alındı. Murray, tutuklanmadan önce İzlanda parlamento binasının önünde Filistin yanlısı bir protestoya katılmıştı. Pazar günkü bir başka X gönderisinde Murray, Filistin direniş hareketi Hamas'a ve Lübnan Hizbullah hareketine desteğini açıkça belirtmişti.

Serbest bırakılan İsrailli esir, nazik ve insani muamelesi için HAMAS' a teşekkür etti! İşte o mektup! Serbest bırakılan İsrailli esir, nazik ve insani muamelesi için HAMAS' a teşekkür etti! İşte o mektup!

Murray paylaşımında, "Yaklaşan Gazze soykırımında Hamas ve Hizbullah'ın her türlü silahlı direniş eylemi benim desteğimi alacaktır. Eğer bu bir suçsa beni hapse geri gönderin." dedi.

Aynı gün Murray, Birleşmiş Milletler'in işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili Özel Raportörü Francesca Albanese'nin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne karşı devam eden kanlı savaşına derhal ateşkes sağlanması için dünya kurumuna müdahale etmesi çağrısında bulunan daha önceki bir X gönderisini yeniden yayınladı ve şunu ekledi: "Uluslararası hukuka göre vahşet suçları sadece cezalandırılmakla kalmamalı aynı zamanda önlenmelidir."

Murray'in tutuklanması, İsrail rejiminin şu ana kadar 3 bin 500'den fazla Filistinlinin hayatına mal olan ve 15 bine yakın kişinin de yaralanmasına neden olan kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne karşı yürüttüğü topyekün savaşın ortasında gerçekleşti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, operasyon sonrasında Hamas'ı destekleyenlerin "sorumlu tutulacağını" söyleyerek İsrail rejimine destek sözü verdi ve Londra'nın Tel Aviv'e askeri yardım sağlamaya hazır olacağı sözünü verdi.

Murray'in tutuklanmasının ardından İngiliz yetkililer onun telefonuna ve diğer elektronik cihazlarına el koydu. Ayrıca İzlanda parlamentosu önünde Filistin yanlısı protestoya katılıp katılmadığı da sorgulandı.

Birleşik Krallık'ın eski Özbekistan büyükelçisi Murray, ev sahibi ülkenin insan hakları sicilini eleştirdiği ve ABD yönetiminin terör zanlılarına işkence yapmayı içeren olağanüstü teslim programına şiddetle karşı çıktığı için ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.

Murray, İngiliz diplomatik servisinden kovulmasının ardından gazeteciliği ve insan hakları aktivizmini benimsedi ve görüşlerini ve bulgularını yayınlamak için kendi blogunu kurdu.