Sıfır ve ikinci el ilan sitelerine şok karar! Al sat yapanlar yandı Sıfır ve ikinci el ilan sitelerine şok karar! Al sat yapanlar yandı

Çelebi, Türk hava taşımacılığının ilk özel yer hizmetleri şirketi olarak 1958 yılında kuruldu ve 1996 yılından bu yana Borsa İstanbul'da işlem görüyor. Şirketin hisselerinin yüzde 10,09'u halka açık durumda bulunuyor. Çelebi Yer Hizmetleri, Türkiye, Almanya, Macaristan, Hindistan ve Tanzanya'da 40'tan fazla havalimanında faaliyet gösteriyor ve 13 binden fazla çalışana sahip. Şirketin piyasa değeri 20,5 milyar TL seviyesinde bulunuyor ve 2022 yılında 6,07 milyar TL hasılat, 2,17 milyar TL FAVÖK ve 1,15 milyar TL net kâr elde etti.

Yeniakit'in haberine göre, Geçmişte Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesinden yatırımcılar Çelebi Yer Hizmetleri'ne ilgi göstermiş ancak değerleme farklılıkları nedeniyle görüşmeler ilerlememişti. Şu an için ise Avrupa ve ABD'den Çelebi Yer Hizmetleri için potansiyel teklifler bekleniyor. Suudi Varlık Fonu PIF ve Swissport gibi diğer potansiyel teklif sahipleri olarak görülüyor.

Actera Group, Çelebi Havacılık Holding'in yüzde 50 hissesini 2013 yılında Hollanda merkezli Zeus Aviation Services Investments B.V. aracılığıyla toplam 144 milyon ABD Doları karşılığında satın almıştı.

Şirket kayıtlarına göre, yer hizmetleri şirketi Çelebi Havacılık Holding'in yüzde 89,91 oranında hissesi Çelebioğlu Ailesi ve Zeus Aviation Services tarafından ortaklaşa kontrol ediliyor.