TSK'nın yeni komuta kademesi belli oldu. Genelkurmay Başkanlığına 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı. Terfi ve atamalarla 266 olan general ve amiral sayısı 286'ya yükseldi.

TSK'DA BİR İLK

Öte yandan yeni komuta kademenin belli olmasıyla birlikte TSK'da bir ilk de yaşandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Kurmay Albay Gökçen Fırat amiralliğe terfi etti. Böylece Gökçen Fırat, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilk kadın amirali ünvanının sahibi oldu.

Gökçen Fırat Kimdir?

Bakan Yerlikaya duyurdu... 'Şahinler Çetesi' çökertildi Bakan Yerlikaya duyurdu... 'Şahinler Çetesi' çökertildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanan Yüksek Askeri Şura'da alınan kararla bir ilk gerçekleşti. İlk kez bir kadın amiral ataması yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Kurmay Albay Gökçen Fırat amiralliğe terfi etti. Gökçen Fırat hakkında bilgiler paylaşıldıkça haberimizde yer vereceğiz.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. Genelkurmay Başkanlığına 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

Yüksek Askeri Şura kararı ile 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. Alınan kararla; 266 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 286'ya yükselecek.