Togg ile birlikte aynı dönem üretime ve satışa geçen markanın batma aşmasına gelmesi otomotiv dünyasında büyük şaşkınlığa neden oldu. İddialı marka Togg ile birlikte piyasaya hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyordu.

Otomotiv sektöründe gelişmeler hız kesmeden devam ederken bu sefer gündemi sarsacak bir haber geldi. Birçok kişi tarafından eleştirilen o markanın iflas başvurusunda bulunacağı öğrenildi.

Türkiye'nin sadece %23’ü fiber internet abonesi Türkiye'nin sadece %23’ü fiber internet abonesi

fisker1.jpg

DÜNYACA ÜNLÜ MARKA BATIYOR

Son dönemde elektrikli araç alanında adından sıkça söz ettiren ve Togg'la benzer bir gelişim süreci izleyen Fisker'in finansal sıkıntıları atlatamadığı ve iflasın eşiğine geldiği öğrenildi. Aralık 2019'da Togg T10X konseptini tanıtan ve ardından Ekim 2022'de üretime başlayarak Nisan 2023'te teslimatlara geçen Togg'un yıldızı parlarken Fisker kısa sürede büyük bir çöküş yaşadı. Kasım 2019'da Fisker Ocean konseptini tanıtan firma, bir yıl sonra üretime geçmiş ve Mayıs 2023'te teslimat yapmaya başlamıştı. Ancak Fisker, öngörülen talebi karşılayamadığı gibi yazılım problemleri ve ABD pazarında bayisiz satış konusunda zorluklar yaşadı.

fisker2.jpeg

TESLİMATLARI YETİŞTİREMEDİ

Togg, başladığı günden bu yana 20.000'den fazla aracın teslimatını yaparken, Fisker ise Ocak 2024 itibarıyla ürettiği 10.142 aracın sadece 4.700'ünü alıcıya ulaştırabildi. Bu durum, Fisker'in pazardaki konumunu zayıflatan ve finansal krize sürükleyen önemli bir neden oldu. Togg'un tecrübeli rakibinin aksine sergilediği sağlam durum ve başarılı performans, yerli otomobil üreticisinin sektördeki gücünü ve potansiyelini gözler önüne seriyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, iflasın eşiğindeki Fisker, son dönemde yaşadığı sıkıntıları atlatmak için çabalasa da, New York borsasında son bir yılda yaşadığı %94'lük değer kaybı firmanın sonunu getireceğe benziyor. Ünlü YouTube yayıncısı Marques Brownlee'nin Fisker hakkında yaptığı eleştirel video da çöküşün tuzu biberi oldu.

Fisker'in yaşadığı bu sıkıntılar, elektrikli araç sektöründe rekabetin ne kadar kıran kırana olduğunu ve pazarda tutunabilmenin çok zor olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Togg gibi yeni girişimin tecrübeli rakipler karşısında nasıl başaralı olduğu konusu ise yerli üretimin gücünü gösteriyor. Fisker'in piyasada kalıp kalamayacağı belirsizliğini korurken, Togg'un sektördeki yükselişini her geçen gün sürdürüyor.

Kaynak : Karar

Editör: Seyfettin Aras