Sağlık Bakanı Koca "Ciddiye alınmalı" diyerek uyardı: Vaka sayısı arttı Sağlık Bakanı Koca "Ciddiye alınmalı" diyerek uyardı: Vaka sayısı arttı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ilaç kur fiyatının güncellenmesi sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, belirlenen 17,55 liralık Euro kurunun duyurulmasıyla beraber vatandaşların ilaç bulma konusunda zorluklar yaşadığını ifade etti.

"İKTİDARIN İŞ BİLMEZLİĞİ"

İlgezdi,"Belirlenen ilaç Euro kuru, reel kur olan 31,61 TL’nin çok altında kaldı. Kur fiyatının yürürlüğe girmeden açıklanmasıyla birlikte ilaç firmaları ve depolar zaten kısıtlı sayıda verdikleri ilaçların tedarikini tamamen kesti. Zamlı fiyattan satabilmek için 25 Aralık’ı bekleniyor. İktidarın basiretsizliği, iş bilmezliği yüzünden vatandaş günlerdir ilaç bulamıyor" dedi.

"600 KALEM İLAÇ BULUNAMIYOR"

Güncel kur seviyesinin çok altında belirlenmesine vurgu yapan İlgezdi, " "Zaten 600 kalem ilaç piyasada bulunamıyordu söz konusu kur güncellemesi derde derman olmayacak. Bu sorun katlanarak devam edecek. Olan yine vatandaşa olacak. İnsanlar merdivenaltı üreticilerin kucağına itiliyor. Kanser ilaçlarında bunu gördük" şeklinde konuştu.