Bir süredir kamuoyunda ailevi konular ve siyasete girme isteği gibi konularla gündeme gelen Hafize Gaye Erkan, görevden affını isteyerek istifa etti. TCMB Başkanı Erkan "Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” açıklamasında bulundu. Erkan istifa gerekçesi olarak “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İSPANYA İLE İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA MUTABAKAT

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, istifasını açıklamadan bir gün önce ise İspanya’ya gitmiş ve İspanya Merkez Bankası ile mutabakat imzalamıştı. Erkan, TCMB ile İspanya Merkez Bankası arasında, merkez bankacılığı konularında işbirliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere imzalanan mutabakat zaptını değerlendirdi.

Erkan, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, günübirlik gerçekleşen İspanya ziyareti kapsamında mevkidaşı Pablo Hernandez de Cos ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve TCMB ile İspanya Merkez Bankası arasında mutabakat zaptı imzaladıklarını belirtti.

Erkan, "Yabancı merkez bankalarıyla imzaladığımız 38. mutabakat zaptı olan ve ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilere önemli katkı sunacağına inandığım mutabakat zaptının hayırlı olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

Malatya sallandı Malatya sallandı

GAYE ERKAN SİYASETE GİRECEK İDDİASI

10 gün önce ise gazeteci Fatih Atik, Hafize Gaye Erkan'ın siyasete girmek için çeşitli çalışmalar içerisinde olduğunu iddia etmişti. Atik’in iddiasına göre Erkan, Merkez Bankası'na gelmeden önce İYİ Parti'ye CV göndermiş. Atik “Bu bilgi İYİ Parti kaynakları tarafından bu bilgi doğrulandı, Türkiye'de yeni bir siyasi figüre dönüşme hedefi var!” demişti.