Ev sahipleri ve kiracılar arasında oluşan anlaşmazlıklar ile ilgili arabuluculuk sistemine geçiş yapılıyor. Mahkemelerde çözülemeyen davaların ve rekor rakamlara ulaşan dosya sayını aşağıya çekebilmek için yeni sisteme geçiş yapılıyor. 1 Eylül'de arabuluculuk dönemi başlıyor. Bir televizyon programına katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç, "1 Eylül itibarıyla zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor. Kat mülkiyeti davaları da zorunlu arabuluculuk kapsamında. 1 ay içinde uzlaşma sağlanırsa mahkemeye gidilmeyecek. Tabii anlaşmak zorunda değil taraflar. Yargı yolu açık kapatılmıyor. Anlaşma sağlanabilirse konu dostane bir şekilde çözülmüş olacak." ifadelerini kullandı.

Kira miktarını da konuşabilirler iki taraf istedikten sonra yüzde 25 sınırı da aşılabilir. Buradaki yüzde 25 sınırı şudur ev sahibi kiracısına yüzde 25'in üzerinde bir kira artışını dikte edemez. Eğer kiracı ile kiralayan anlaşıyorsa o ayrı bir konu. Süre ortaya koyabilir tahliye taahhütü ile ilgili konu var.

Emekli maaşı zammında rakam telaffuz ettiler! Tam tamına 20 bin TL Emekli maaşı zammında rakam telaffuz ettiler! Tam tamına 20 bin TL

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Tunç, "Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı''nın ''Ülke Başsavcılığı'' olarak yeniden yapılandırılmasını önerdi. Sınır ötesi, organize ve terör suçlarına bakacak. Nasıl değerlendiriyorunuz bu öneriyi?" sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

Bu öneri bir düşünce aşamasında henüz olgunlaşmış bir öneri değil. Daha önce de Yargıtay Başkanımız ile ikili sohbetlerimizde dile getirilen bir husustu Türkiye Başsavcılığı. Özellikle yurt dışında Türkiye aleyhinde işlenen suçlar var bunlar TCK'da yetki ve zaman bakımından nasıl soruşturulacağını yönelik düzenlemeler TCK ile belirlenmiş burada bazı ihtiyaçlardan bahsediyor Yargıtay Başkanımız. Henüz daha düşünce aşamasında.