Ev sahipleri kentsel dönüşüm için yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor. Evlerini yenilemek isteyen vatandaşlar, borçlanma zorluğu çekiyor ve bazen evlerine haciz gelme riskiyle yaşıyorlar.

Vatandaşlar evlerini dönüştürmeyi isterken borç batağına saplanabiliyor ve süreç uzayıp gidiyor. Bu nedenle vatandaşlar, devletten maddi destek bekliyor. Devlet desteğiyle, ev sahipleri gayrimenkullerinde kamu kurumlarıyla pay sahibi olacaklar. Ancak vatandaşlar ortak tapu işlemleri nasıl yürüyecek? diye merak ediyorlar.

DETAYLAR...

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, dar gelirli ve fakir vatandaşların katılım sağladığı projelerde, borç yerine gayrimenkul paylaşımı modelini hayata geçirdi. Böylece vatandaşlar borç almak yerine gayrimenkullerinde ortak olabilecek.

Yani devlet kentsel dönüşüm için bir miktar para ödeyerek evinizi inşa ettirecek ve sizin evinize ortak olacak. Devlet sizden bu parayı geri istemeyecek ve ömür boyu bu evde kalma hakkı tanıyacak. Fakat ileride vatandaş devlete olan borcunu kendisi ödemek isterse; devlet payından vazgeçecek ve evin tamamı sahibine verilecek.

Vatandaşın yaşadığı sürece konutta kalabilme imkanı olacak. Ölmesi halinde, mirasçılarına aynı hakkı verecekler. Mirasçılar, konutta ömür boyu oturabilecekler. Ancak, eğer mirasçılar evi satmak isterlerse, bu durumda evin güncel değerinin bir bölümünü devlete ödeyerek evi satabilecek.

KİMLER DEVLETLE EV ORTAKLIĞI YAPABİLİR?

Devletle ev ortaklığı yapmak için belirli şartlar olacak. Özellikle yoksul vatandaşlar için yeni bir model oluşturuluyor. Bu modelde ilk şart, vatandaşların iki veya daha fazla eve sahip olmamaları olacak. Gelir durumu gibi ev halkının kriterlerini içeren şartlar, uygulama başladığında belirlenecek.

WhatsApp’ta Süperkanaltv kanalını takip edin:

https://www.whatsapp.com/channel/0029VaAP4lFD38CJjgkvuj41

KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?

Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.

Ümit Özdağ'a soruşturma açıldı! Sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi Ümit Özdağ'a soruşturma açıldı! Sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi

Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;

0544 233 46 13