Satıcı ve alıcının, konut alım-satımında harç yasasına uygun olarak harç ücretlerini ödemesi gerekiyor. Aksi takdirde ciddi bir cezayla karşı karşıya kalabilirler.

Evin satış fiyatını gerçek değerinden az gösterip tapu harcını düşürmek isteyen satıcı veya alıcı, bu şekilde harç ücretlerini azaltabilirler.

BELEDİYE TARAFINDAN AÇIKLANIYOR

Yerli araç TOGG'u buz ve kar durduramadı! Erciyes Dağında TOGG T10X fırtınası Yerli araç TOGG'u buz ve kar durduramadı! Erciyes Dağında TOGG T10X fırtınası

Satılmak istenen dairenin minimum metrekare değeri, dairenin bulunduğu ilçenin sınırlarına göre belirleniyor. Bu değer, o adresin bağlı olduğu belediye tarafından duyuruluyor.

Gayrimenkul satışında, evin rayiç bedelini değil de belediyenin belirlediği en düşük bedeli göstererek tapu harcını az ödemek, vatandaşların sıkça kullandığı bir yöntemdir.

Fakat bu yöntem, alıcı ve satıcıya cazip gibi görünse de, gayrimenkulün değerini az gösterenler bakanlığın gözünden kaçamayabilir.

YÜZDE 25İ CEZA  OLARAK ÖDENİR
Satışla ilgili usulsüzlük yapıldığı tespit edilen incelemenin bitmesiyle birlikte, eksik ödenen tapu harcı miktarı ve bu miktarın yüzde 25’i ceza olarak tahsil ediliyor.

‘DOLANDIRICILIK’ SAYILIYOR

Gayrimenkul alıp satarken tapu harcının ödenmesi zorunludur.

HER İKİ TARAFTAN DA TAHSİL EDİLİYOR

Satış anında hem satıcı hem de alıcı, tapu harcını yasalara uygun olarak ödemek zorundadır. Satıcı ve alıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 oranında alınan tapu harcı, toplamda satış bedelinin yüzde 4’ü kadar oluyor.

TAPU HARCI NASIL HESAPLANIYOR ?

Konut alıp satarken tapu harcı bedeli, gayrimenkulün satış bedeline göre hesaplanır. Yani evin fiyatı arttıkça tapu harcı bedeli de artar.