Vergi sistemi modernleştirilirken para cezalarının da gelir düzeyine göre belirlenmesi fikri masaya yatırıldı. Bu düzenlemeyle, geliri düşük olanlara düşük, geliri yüksek olanlara ise yüksek tutarda ceza kesilmesi planlanıyor. Özellikle trafik cezalarının araç bedeline endekslenebileceği de ele alınan konular arasında yer alıyor.

YeniŞafak'ın haberine göre, yüksek ve düşük gelir arasındaki ceza adaletsizliğine çözüm getirme amacıyla geliştirilen bu yaklaşım, Avrupa'da birçok ülkede zaten uygulanıyor. Üst düzey kaynaklardan alınan bilgilere göre, "Avrupa'da birçok ülke gelire orantılı ceza sistemi uyguluyor. Türkiye'de de bu sistemin hayata geçirilmesi zor değil" deniliyor.

CEZALAR CAYDIRICI OLACAK MI?

Ancak bu sistemde çeşitli tartışmalar da gündeme geliyor. Örneğin, kırmızı ışık ihlali veya hız sınırını aşma gibi durumlarında ceza, aracın değerine göre belirlense de, bu durumun cezaların caydırıcılığını nasıl etkileyeceği konusunda farklı görüşler bulunuyor. Ayrıca, küçük ve büyük işletmelerin vergi cezalarında aynı cezayı alması gibi durumlar da sistemin gözden geçirilmesi gereken yönlerinden biri olarak öne çıkıyor.

AVRUPA'DA BİR ÇOK ÜLKEDE UYGULANIYOR

Bu tür bir sistemin örnekleri pek çok Avrupa ülkesinde görülüyor.

Seda Fettahoğlu hayatını kaybetti Seda Fettahoğlu hayatını kaybetti

İngiltere, İsviçre ve Finlandiya gibi ülkelerde, bazı cezalar ihlali yapan kişinin gelir düzeyine göre belirleniyor. Örneğin, İngiltere'de otoyolda hız sınırını aşan kişinin cezası, haftalık gelirinin 1,5 katı kadar olabiliyor. Finlandiya'da ise geçmişte iş insanı Anders Wiklof'un 50 km hız sınırını aşması nedeniyle yaklaşık 121 bin euro trafik cezası ödemesi gerektiği örnekler arasında yer alıyor.