Boşanmaların ardından kadına ödenen nafaka meselesi halen çözülebilmiş değil. Öyle ki bir gün bile evli kalınsa boşanma sonucu ömür boyu nafaka ödenebiliyor. Bu durum yeni mağduriyetler oluştururken nafaka konusunda uzun yıllardır düzenleme yapılması isteniyor. Süresiz nafaka kalkacak mı? sorusu sık sık sorulurken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan yeni bir açıklama geldi.

Şahinler çetesinin lideri kimdir? Şahinler çetesinin lideri kimdir?

Süresiz nafaka meselesi Türkiye’nin kanayan yaralarından biri. Süresiz nafaka kalkacak mı? gibi soruların cevapları bir hayli merak ediliyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise Kanal 7’de katıldığı canlı yayında nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı sorusuna yanıt verdi. 

SÜRESİZ NAFAKA KALKACAK MI?

Mağduriyetlere neden olan süresiz nafaka kalkacak mı diye merak edilirken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı yayında “Nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı?” sorusu üzerine bu konunun uzun süredir tartışıldığını söyledi. 1 Kasım’daki sempozyum ile aile hukuku konusunu yeniden masaya yatıracaklarını belirten Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tüm mağduriyetleri ele alacaklarını söyledi.

BUNA DUYARSIZ KALAMAYIZ

Bakan Yılmaz Tunç, şöyle devam etti:

“Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var. Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 

TAZMİNAT, NAFAKA KONULARINI AYIRMAMIZ GEREKİR

10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tüm mağduriyetleri ele alacak bir sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi öncülüğünde yapılacağını, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının da sempozyuma davet edileceğini bildirdi.

AİLE HUKUKUNU YENİDEN MASAYA YATIRACAĞIZ

Yurt dışından akademisyenler, istinaf ve yüksek yargıdan uzmanların katılacağı sempozyumda, aile hukukunun enine boyuna inceleneceğini belirten Tunç, “İhtiyaçlar, eleştiriler, bu anlamda yeni duruma göre çözüm önerilerimiz ne olur, etraflıca aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız. Sil baştan deyince yanlış anlaşılıyor.” dedi.